Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

TAV/Şener Havacılık Sektöründe Tam Toparlanma için 2023’ü İşaret Ediyor

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, sektöre ilişkin değerlendirme yaparken, şirketin hisse fiyatının gün içi kazancı %3’e yaklaştı.
TAV/Şener Havacılık Sektöründe Tam Toparlanma için 2023’ü İşaret Ediyor

2020 yılı tüm dünyanın üzerine kara bir bulut gibi çöken coronavirüs salgınıyla geçti. Pandeminin başlamasından bu yana bir yıl geçmesine rağmen hala sona ermiş değil. Dünya Sağlık Örgütü ve diğer sağlık otoritelerinin yaptığı ortak açıklama ise önümüzdeki birkaç yıl daha bununla mücadele edeceğimiz yönünde.

Salgının ilk dalgasının başlamasıyla birlikte önce uçuş taleplerinin azaldığını, daha sonra da hava limanlarının tamamen kapandığını söyleyen TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, 2021 yılında sektör için beklentilerini paylaştı.

Sadi Şener, yolcu sayısının 2019’daki seviyeye ancak 2023 yılında ulaşacağını öngörüyor.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener YorumuUluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) tahminlerine göre dünya havacılık sektörünün kaybının 140 milyar dolara yaklaştığını söyleyen Şener, toparlanmanın tamamen aşıya bağlı olduğunu aktardı. Salgın süresince hijyen önlemlerinin hemen hayata geçirildiğini, yolcu ve çalışan sayısının her şeyden üstün tutulduğunu belirtti.

Bunlar yapılırken ilgili kurumlarla koordineli bir şekilde aksiyon aldıklarını ve uluslararası kuruluşlardan gereken sertifikaları elde ettiklerini açıkladı.

Havacılık sektörünün hali hazırda çok fazla kuralları olduğunu fakat pandemide gereken hassasiyeti en üst düzeyde uygulayarak uçuşlara yeniden dönülmesinin bir tehlike yaratmayacağı sonucuna ulaşıldığını anlattı.

Bu doğrultuda art arda uçuşların başladığını ve yaz aylarında hareketliliğin hızlandığını belirtti. Fakat sonbaharda ikinci dalganın başlaması ile birlikte yolcu sayısında yeniden düşüş olduğunun altını çizdi.

Vakaların artması ile birlikte hem Türkiye’de hem de dünyada ortalama yolcu sayısında %70 azalma olduğunu hatırlatan Şener,  tüm umudun aşı çalışmalarına bağlı olduğunu bir kez daha yineledi.

Zaten oldukça kötü olan durumun daha da kötüye gitmemesi için tüm gayretleri ile çaba sarf ettiklerini ve giderleri olabildiğince kıstıklarını anlattı.
Hava Yolu Sektörünün Net Zararı 2020’de 118,5 Milyar Dolara Ulaşacak
Kaynak: IATA

Gelirin sıfıra indiği dönemde hükümetin verdiği kısa çalışma ödeneğinin kendilerine destek sağladığını dile getirdi. Türkiye’nin coğrafi konum açısından oldukça avantajlı olduğunu belirten Şener, uluslararası ticarette lojistik merkez yolunda olduğunu belirtti.

Çin’e tam olarak rakip olmasa da alternatif olabilecek Türkiye’nin bu alanda çalışmalarını hızlandırıp elindeki fırsatları iyi değerlendirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Katar ve Orta Doğu ülkeleri arasındaki sorunların çözülmesinin Türkiye açısından da olumlu olacağını belirten TAV İcra Kurulu Başkanı 2021’in pozitif gelişmelerle geçeceğini aktardı. Şirketlerinin cirosunun şu an yüzde 40’lık kısmının yurt dışından sağlandığını bu nedenle daha çok büyümekte olan ülkeler ile iş yapılması gerektiğini ifade etti.

TAV Havalimanlari Holding (TAVHL) hisse fiyatı saat 11:52’de %2,82 değer kazancıyla hareket ediyor.
TAV Havalimanlari Hisseleri Yükselişte
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Pazartesi günü 21,28 liradan kapanan TAV hisseleri yeni işlem gününe hafif artıda başladı. 21,36’dan açılan şirket hisseleri gün içinde 21,36 – 22,10 arasında hareket etti. Günün en yüksek seviyesini saat 10:45’te kaydetti.

Pandeminin havacılık sektörü faaliyetlerini durma noktasına getirmesiyle yatırımcısına yıllık %27 kaybettiren TAV hisseleri, bu dönemde 13,37 – 29,94 arasında hareket etti. Haftalık bazda fiyat aralığı 20,62 – 22,1, aylık 19,52 – 22,1 olarak gerçekleşti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum