Yatırım yapmaya başla!

Tatil Sonrası İş Depresyonu Nasıl Önlenir?

Tatil Sonrası İş Depresyonu Nasıl Önlenir?

Yıllık izne çıkmayı tüm yıl iple çektiğiniz ve o gün geldi çattı. Tüm planlar hazır, mükemmel bir tatile çıkıyorsunuz. Tatiliniz süresinde gönlünüzce eğlenir, yer – içersiniz ve dilediğiniz gibi uyursunuz. Sonsuza kadar böyle yaşayacağımızı hayal ettiğimiz an geldiğinde ise tatilimiz sonlanır. İş günü geldiğinde sabah beş karış suratla uyanır, sürünerek işe gideriz. Böyle olduğunda da işimizden hiç memnun olmayız ve performansımız tatil sonrası yükseleceği yerde düşer.

Öncelikle çıktığınız bu tatile, işiniz sayesinde çıktığınızı unutmayın. Tatil sonrası depresyona girmek yerine enerji dolu bir şekilde çalışmalı ve bir sonraki tatilinizi daha da mükemmel hale getirmek için çaba göstermelisiniz. Unutmayın, çalıştığınız ve para kazandığınız sürece mükemmel tatiller yapacaksınız. Tatilin huzuru ve dinginliği ile kendinizi iş için motive etmelisiniz. Aksine depresyona girerseniz, bir sonraki tatiliniz pek de iyi olmayabilir.

Tatil sonrası depresyonu önlemek için yapabilecekleriniz elbette var. İşte bu nedenle bizde sizlere bu konulardan bahsetmek istiyoruz:

1 İş Sorumluluklarını Tamamladıktan Sonra Tatil

İş Sorumluluklarını Tamamladıktan Sonra TatilTatile çıkmadan önce yapmanız gereken tüm işleri halletmelisiniz. Sorumluluğunuzda olan işleri belli bir düzene sokmalı ve siz ortalıkta yokken sorunsuz yolunda ilerlemesi için bir plan yapmalısınız. Ayrıca tatil öncesi görevlerinizi yerine getirerek tatilinizde işi düşünmemiş olursunuz. Tatil sonrasında da önünüzde birikmiş işlerle karşılaşmazsınız. Yöneticinize tatilde halledebileceğiniz işler olduğunu söylemeyin. Tatilinizde sadece dinlenin ve yapmanız gerekenleri tatil dönüşünde yapın.

2 Tatilde Hedefleri Düşünmek

Tatilde Hedefleri DüşünmekTatilinizde tüm sorunlarını kafanızdan atmalı ve düşünmemelisiniz. Canınızı sıkan konuları düşünmek yerine geleceğe yönelik hedeflerinizi düşünün. Gerçekleşmesi muhtemel hedefler koyun kendinize ve tatilde bu hedefler için gerekli gücü toplayıp kendinizi motive edin. Tatil, can sıkıntılarınızı düşünmek için değil; motive olmak ve güç toplamak içindir. Ayrıca kendinize koyacağınız hedefler sayesinde işe döndüğünüzde hedefinize ulaşmak için hırslı bir şekilde çalışmaya devam edersiniz.

3 İş Arkadaşlarınızla İletişimde Kalın

İş Arkadaşlarınızla İletişimde KalınTatile çıktığınız zaman iş arkadaşlarınızdan uzaklaşmanıza gerek yoktur. Genellikle işe dair hiçbir şey duymak istemeyiz ve bize bunu hatırlatacak kişilerle de görüşmeyiz. Ama iş arkadaşlarınızla iletişimi kesmeniz, çemberin dışına çıkmanıza neden olur. Bu nedenden dolayı da kendinizi sorgulamaya başlarsınız. Kendinizi sorgularken de depresyona girersiniz. Tatilde hayat çemberinizden uzaklaşmamalı, sosyal çevrenizdeki ve işyerinizdeki arkadaşlarınızla iletişimde kalmaya devam etmelisiniz.

4 Dünyadan Bihaber Olmayın

Dünyadan Bihaber OlmayınTatile çıktığınız zaman tüm dünyayla bağınızı koparırsanız, sizi ileride mutsuz edecek hayallere dalarsınız. Hayal dünyasından, iş dünyasına yani gerçeğe döndüğünüz zaman da, depresyona girersiniz. Böyle yapmaya hiç gerek yoktur. Aksine tatil, sosyalleşmeniz ve dünya ile iç içe olmanız gereken bir aktivitedir. Tatilde kendinizi her şeyden soyutlarsanız, hayal dünyasına kapılır ve onlarla yaşamaya başlarsınız. Gerçek dünyaya döndüğünüz zaman, doğal olarak hayata küsersiniz.

5 Tatili Uyuyarak Geçirmeyin

Tatili Uyuyarak GeçirmeyinTatilinizi uyuyarak geçirmek, miskinleşmekten başka bir şeye yaramaz. Dinlenmek için tüm günü uyuyarak geçirmenize gerek yoktur. Kendinizle ilgilenmeli, sevdiğiniz aktivitelere ağırlık vermelisiniz. Gönlünüzce gezip tozacak vakti, çalışırken bulamazsınız. Ama tatilde iken normal şartlarda aklınızdan geçen hemen her şeyi yaparsınız. Örneğin çalışırken güzel güneşli bir sabaha uyandığınız zaman bahçede veya balkonda mis gibi kahvaltı yapmayı dilersiniz. İşte tatil bunun için en iyi fırsattır. Böylece uyku düzeninizi bozmadan keyifli bir tatil geçirmiş olursunuz.

6 İşlerden Uzaklaşmayın

İşlerden UzaklaşmayınTatilde iken işyeriniz ve yaptığınız iş ile ilgili tüm bağınızı, alakanızı kesmeyin. İşten bu kadar uzaklaştığınız zaman, gelişmelere bihaber kalırsınız ve tatil sonrası uyum sorunu yaşarsınız. Ama tatilde iken işiniz ile ilgili gelişmelerden birkaç haberi takip ederek, geri döndüğünüzde uyum sorununuzu çözersiniz.

7 Enerji Dolun

Enerji DolunTatilde mayışmak, miskinleşmek ve kendinizi salmak, iyi etkiler yaratmaz. Vücudunuzu her zaman zinde tutmalısınız. Tatilde vücudunuzun dinlendiğinin farkına varın, egzersizler yapın ve vücudunuzu miskinleştirmek yerine enerjisini arttırın. Eğer vücudunuzun tüm temposunu birden yavaşlatırsanız, depresyon için en açık hale gelirsiniz. Bu nedenle tatilleri dinginleşmek için değil, enerji dolmak için yapın.

8 İçtiklerinize Dikkat Edin

İçtiklerinize Dikkat EdinTatil dendiği zaman yaz kokteylleri hemen aklımıza gelir. Tropikal lezzetleri yudumlamak ve gönlümüzde yeni bir şeyler tatmak isteriz. Ama tatilde fazla gazlı, alkollü içecekler tüketmek, vücudunuzun ağırlaşmasına neden olacaktır. Oysaki tatilde vücudunuzu dinlendirmek istiyorsunuz. Ama içtiklerinizi dikkat etmediğiniz zaman vücudunuz iyice yorulacaktır. Ruhunuz dinlenmiş olabilir; ama yorgun bir vücut ruhen yorgun hissetmenize neden olacaktır. Böyle olduğunda da işe döndüğünüz zaman hiç dinlenmediğinizi fark edeceksiniz.

9 Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı Besleninİş hayatında fazla sağlıklı beslenemeyiz. Hatta bazılarımız sabah kahvaltısı yapmayız, öğle aralarını geçiştiririz ve akşamda tüm günün yemeksizliğini bastırmak için aşırı yeriz. Bu durum vücudunuzu oldukça yoran bir durumdur. Ayrıca depresyona girme olasılığı ile düzensiz yemek alışkanlığı birbiri ile bağdaştırılmaktadır. Tatil ise kaybettiğiniz beslenme düzeninizi geri kazanmak için iyi bir fırsattır. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme ile tatilde kendinizi daha da iyi hissedeceksiniz. Yeme alışkanlığınız düzene girdiği zaman kendinizi daha da mutlu ve enerjik hissedeceksiniz. Bu durumun tersine de dikkat etmelisiniz. Tatilde açık büfeler nedeniyle aşırı bir tüketim yaparsınız. Böylece birkaç kilo alırsınız ve bu da sizi tatil dönüşü oldukça üzer.

10 Sevdiklerinizle Vakit Geçirin

Sevdiklerinizle Vakit GeçirinTatilinizi gözlerden ve en önemlisi insanlardan uzak yapmak yerine sevdiklerinizle geçirin. Dünya ile bağınızı koparmak tatil dönüşünüzü sizi en çok depresyona sokan nedendir. Bu nedenle sosyalleşmeli, iş nedeniyle görüşemediğiniz sevdiklerinize vakit ayırmalısınız. Bu kişilerle yapacağınız hoş bir sohbet, 5 yıldızlı otellerden alacağınızdan keyiften çok daha iyi gelecektir. Huzurunuz artacak, ruhunuz dinlenecek ve sevdikleriniz size enerji verecektir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum