Yatırım yapmaya başla!

Aşırı Arz ve Yüksek Maliyetle Boğuşan Tata Steel, Avrupa’da İşten Çıkarma Planlıyor

Aşırı arz ve yüksek maliyetle uğraşan Tata Steel, Avrupa operasyonlarında işten çıkarma planladığını açıkladı.
Aşırı Arz ve Yüksek Maliyetle Boğuşan Tata Steel, Avrupa’da İşten Çıkarma Planlıyor

Tata Steel, bugün yaptığı açıklamada Avrupa operasyonları çapında işten çıkarma planladığını söyledi. Grubun Avrupa baş yöneticisi Henrik Adam’ın hafta sonunda Financial Times ile yaptığı görüşme sonrasında Tata, yaklaşık 20.000 kişiyi istihdam eden Avrupa‘da iş kesintileri duyurmayı planladığını doğruladı.

Ancak kaç kişilik işten çıkarma yapılacağı hakkında herhangi bir bilgi verilmedi. Avrupa işini güçlendirmek için Haziran ayında bir dönüşüm programı başlatan Hintli Tata Steel, Hollanda ve Galler’de çelik üretimi dahil Avrupa genelinde operasyonlara sahip.

Şirket açıklamasında hiçbir tesisin kapanmayacağını ve amacın firmayı karşılaştığı çok sayıda zorluğa karşı korumak olduğunu belirtti.

 Tata Steel, Avrupa'da İşten Çıkarma PlanlıyorYönetici Adam, operasyonel açıdan nakit olarak pozitif olma planları üzerinde çok çalıştıklarını ve şirketin temel bir değişiklik hedeflediğini anlattı. Bir şirket sözcüsü de Adam’ın ilk olarak Financial Times’a yaptığı yorumları doğruladı. Avrupa’daki çelik üretimi, uluslararası rekabet ve yüksek enerji maliyetlerinden dolayı baskı altına girdi ki bu da çok sayıda iyi ücretli işi riske attı.

Avrupalı çelik üreticileri, pazardaki fazlalık nedeniyle Çin’i suçlasalar da dünyanın en büyük çelik üreticisi, kendi kapasitesini düşürmek istediğini açıkladı.

Avrupa Zorlu Piyasa Koşulları Geçen hafta İngiltere, Çinli çelik üreticisi Jingye’nin Mayıs ayında zorunlu tasfiyeye giren British Steel’i almak için ön anlaşma imzaladığını açıkladı.

İş fırsatları önemli bir mesele haline geldiğinden, anlaşma siyasi olarak İngiliz seçimlerinden önce geldi. Onaylandığı takdirde anlaşmanın binlerce iş kurtarabileceği öngörüldü. Tata Steel, Pazartesi günü gönderdiği bir mailde zorlu pazar koşullarının, Avrupa’nın dünyanın aşırı kapasitesi için bir boşaltma alanı olarak kullanılmasıyla daha da kötüleştiğini vurguladı.

Tata, şirketin Haziran ayında başlattığı Avrupa dönüşüm programının yüksek düzeyde yatırımları sürdürülebilir bir şekilde finanse edebilen daha basit ve daha yalın bir organizasyon geliştirmeyi amaçladığını ekledi. Değişiklikler arasında, tedarik zincirini kolaylaştırmak ve verimliliği artırmak için teknolojiyi kullanmak ve ayrıca istihdam maliyetlerini düşürmek yer alacaktı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum