Yatırım yapmaya başla!

Tata Motors, Jaguar-Land Rover’ın Potansiyel Ortaklığı için BMW’nin Kapısını Çalabilir!

İşleri iyi gitmeyen Jaguar-Land Rover için ana markası Tata potansiyel ortaklıklar aradığını duyurdu.
Tata Motors, Jaguar-Land Rover’ın Potansiyel Ortaklığı için BMW’nin Kapısını Çalabilir!

Hintli otomobil üreticisi ve Jaguar-Land Rover‘ın da sahibi olan Tata Motors, işleri birlikte yürüteceği bir ortak arıyor. JLR’nin küresel kriz ile birlikte Amerika-Çin ticari savaşlarından etkilenmesi, Tata’yı sıkıntıya sokarak farklı arayışlar içerisine sokmuştu. Geçtiğimiz haftalarda bazı otomobil yorumcuları JLR’nin BMW tarafından Tata’dan alınması gerektiğini savunmuşlardı.

Bloomberg‘in yer verdiği haberde ise BMW’den hariç Tata’nın yeni ortaklara açık olduğu yazılıyor. Yani potansiyel bir üretim süreci için farklı marka veya gruplarla görüşülebilir. İşte detaylar;

Jaguar-Land Rover’ın gidişatını Çin bozdu.

JLR’nin Çin pazarında büyümek için Çinli bir firma ile ortaklık yapmış ancak kimsenin hesaplayamayacağı Amerika krizi ortaya çıkmıştı. Öyle ki verilere göre konuştuğumuzda İngiliz grubun satışları tam olarak %50 oranında düştü. Bundan ötürü Tata da yatırımlarını 3.9 milyar dolar kadar düşürmek zorunda kaldı.

Jaguar-Land Rover, BMW ile motor ve elektrifikasyon konusunda birbirleriyle çalışmakta. O yüzden de kestirmeden şirketlerin ortaklık kurmasının daha iyi olacağı konuşuluyor. Bir takım kişiler bu şekilde yorumlama yapsalar da Ağustos ayında BMW CEO’su Harald Krueger, herhangi bir sermaye yatırımını reddetmişti.

Çinli Geely’nin de JLR ile iş yapmaya talip olduğu söylense de dev şirketten henüz bir açıklama gelmedi. Son dönemlerde İngiliz grup işlerini büyük ölçüde toparlamıştı. Çin-ABD arasındaki ticari savaş durgunluğu hemen fark etmiş, satışları biraz da olsa açılmıştı. Ve 4 milyar dolarlık ağır bir zarardan kıl payı kullanmıştı.

Tata’nın da bu arayışının sebebi mali sıkıntılar olup, o yüzden JLR’ye potansiyel bir ortak aramakta. Hintli şirket toparlanma sürecinde destek amaçlı JLR’ye 910 milyon dolarlık bir sermaye sağlamıştı.

Tek sorun bu değildi. Jaguar-Land Rover’ın Çin’de araç satması dışında araçlarında yaşanan yoğun kalite sorunları ve bayilik ağında çıkan problemler de işlerini kesmişti. Yine de stratejik planlar yapan JLR, yükselişler kaydederek, Tata’nın 3. çeyreği biraz daha az zararla kapatmasını sağladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum