Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tata, Jaguar-Land Rover Geliştirmelerine Farklı Ortaklar Alabilir!

Tata Motors, sahibi olduğu JLR'nin model geleceği için farklı ortaklıklar kurabileceğini açıkladı!
Tata, Jaguar-Land Rover Geliştirmelerine Farklı Ortaklar Alabilir!
HABER GİRİŞ

JLR’nin sahibi Hintli Tata Motors, markalarının farklı alanlar için ortaklık kurması gerektiğinden söz etti. Bir süredir Hintli şirket, JLR’nin maddi açıdan kendilerini zorladıklarını söylemişti. Dünyanın genelinde baş gösteren ekonomik sıkıntılarla birlikte ticari gerilimler, İngiliz şirketleri zor durumda bırakmıştı.

Land Rover, Çin’de oldukça düşüş gösteren satışları öne sürerek bazı tesislerinde üretim yavaşlatmasına gitmişti. Şirket yeni yeni toparlanmaya girerek, Bromwich Fabrikası’nda elektrikli araç üretimine dair yeni gelişmelerinden bahsedilmişti. Tata’nın şirketleri hakkındaki yeni planlarına bakalım;

Konu hakkında Tata yönetim kurulu başkanı Natarajon Chandrasekaran konuştu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Chandrasekaran, “Herhangi bir diğer otomobil şirketi gibi, JLR, içten yanmalı motorlardan hibrit ve elektriğe geçişi ele almak için gelecekteki teknolojilere yatırım yapmak zorunda. Gelecekteki modellere yatırım yapmalı, ortak hareketlilik gibi alanlarda ve ayrıca bunun ötesinde gerekli yatırımlar da yapılmalı. Bu ekosistemde hayatta kalmak çok önemli. Tüm bunlar, geleceğe hazır olmak istiyorsanız, sermaye yatırımına ihtiyaç duyduğunuz anlamına gelir. Bu ihtiyacı sermaye yatırımı ile karşılamanın tek yolu, ortaklıklar aracılığıyla ek yatırım yapmaktır. Çünkü yatırımı yaymak istiyoruz. Taktikten stratejiye kadar birçok tartışılacak ve üzerine düşülecek alan var.” dedi.

JLR, elektrikli araçlarını geliştirmek için BMW ile ortak çalışma sürecine giriyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==İngiliz markanın ilk başta içten yanmalı motorlara ekleyeceği hibrit ünite parçalarını Alman BMW ile geliştirecek. Hibrit ve plug-in alanlarında işlemler tamamlanması ardından, tamamı elektrikliler için sonraki etaba geçilecek.

Tata’dan gelen açıklamalarda, bazı Jaguar-Land Rover üretim platformlarının BMW’den alınması gündemde. Hintli şirket model gelişimlerinde maksimum tasarrufla yol alacağa benziyor.

GCM Yatırım Banner

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Jaguar, EV F Type ile Gelecekteki Elektrikli Araçlarının Özelliklerini Açıkladı!

Birleşme veya ortak süreçler sadece BMW’den ibaret olmayacak gibi duruyor. Chandrasekaran, farklı alanlar için de şirketler arası alış veriş yapabileceklerini söyledi. “Bu fırsatlar gelmeye devam ediyor ve bu fırsatların her birini değerlendirmeye devam ediyoruz. Tata Motors’un çıkarına olduğu sürece, bu ortaklıkları kurmaya devam edeceğiz.” şeklinde olayı özetliyor.

JLR araçlarının elektrik dışında bir de otonom sürüş teknolojisi gibi çağımız araçlarına giren bir özellik konusu var. İngiliz firmanın özerk sürüş teknolojisine iyi bir geliştirme sistemi kurduğunu biliyoruz.

Ancak işleri daha hızlı ve maliyetsiz yapması için Toyota’nın Baidu’dan yardım alması veya BMW’nin özerk seviye 4/5 için Daimler’le el sıkışması gibi anlaşmalar yapması gerekiyor. Bizim düşüncemize göre BMW’nin hali hazırda kurduğu süper otonom tesisinde, JLR’nin de özerk araçlarına hızlı adımlar atılacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.