Yatırım yapmaya başla!

Taşıt Kredisinde Ortalama %1,27 Faiz Uygulanırken, Pazarın 400 Bini Aşması Bekleniyor

Taşıt kredilerinde uygulanan aylık faiz oranları ortalama %1,27 ile son iki yılın en düşük seviyesine inerken, bu gelişmenin toplam pazar açısından yıl sonunda 400 binin görülmesini sağlayacağı tahmin ediliyor.
Taşıt Kredisinde Ortalama %1,27 Faiz Uygulanırken, Pazarın 400 Bini Aşması Bekleniyor

Geçtiğimiz haftalarda taşıt kredilerinde faiz oranlarının düşürülmesi otomotiv sektöründe hareketlilik yarattı. Ortalama %1,27 ile son iki yılın en düşük seviyesine inen faizlerin otomotiv pazarını 400 binin üzerine çıkarması bekleniyor.

Faizlerin düşürülmesi ile birlikte yıl sonuna kadar satışlarını artırmak isteyen birçok marka da kendi kampanyalarını hazırlayarak müşterilerine sunmaya başladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre yılın ilk yarısında aylık %2,5 olan taşıt kredisi faizleri şu anda ortalama %1,27’ye gerilemiş durumda.

Taşıt Kredisi Faiz OranıMerkez Bankası son üç Para Politikası Kurulu toplantısında 425, 325 ve 250 baz puan olmak üzere toplamda 1000 baz puanlık faiz indirimi uyguladı. Merkez’den gelen bu hamle sonrasında birçok banka konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinde faiz oranlarını düşürdü.

Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası Otomotivde Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi Kampanyası kapsamında faiz oranlarını indirdi. Eylül ayında %1,5 seviyesine kadar inen taşıt kredisi faizleri, Kasım ayının başı itibarıyla %1,27’de seyrediyor.

Bu oran ise yaklaşık son iki yılın en düşük seviyesi. Saydığımız bu üç kamu bankasının ardından EmlakBank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım da müşterilerine özel taşıt finansman paketi adı altında düşük faiz oranlı finansman sağlayacağını duyurdu.

Faiz oranlarının bu şekilde düşük seyretmesi halinde, yıl sonunda toplam pazarın 400 bini geçmesi bekleniyor.

Otomobil Toplam PazarToplam pazar 2018 yılında 620 bin 937 olmuştu. Ancak daha sonra ekonomik gelişmelerdeki olumsuz tablonun etkisiyle sert düşüş izlendi. Bankaların kredi faizlerini düşürmesi ile birlikte yılın ikinci yarısından itibaren satışlarda yeniden bir canlılık başladı.

Bu doğrultuda Eylül ayında hafif ticari ve otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine kıyasla %82,4 büyüdü. Ekim’de bu olumlu tablo devam ederken yıllık değişim %127,5 artışa tekabül etti.

Bu veriler doğrultusunda 2019’un ilk 10 ayında gerçekleşen otomobil ve hafif ticari araçların satışı 330 bin 384 olarak açıklandı. Sektör temsilcileri kredi faizlerinin bu şekilde uygulanmaya devam etmesi halinde toplam pazarda senenin 400 binin üzerinde tamamlanacağını öngörüyor.

Aralarında Dacia, BMW ve Citroen gibi isimlerin bulunduğu otomobil markaları düşük faizlerden yararlanılması amacıyla özel kampanyalarını hazırladı.

Kasım KampanyalarıBorusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW Kasım ayı boyunca; 3 Serisi, X1, 5 Serisi ve X2 modellerinde 5 bin TL olmak üzere 1 Serisi’nde 4 bin TL, X3’te ise 20 bin TL’ye varan takas desteği sunduğunu açıkladı.

Bunların yanında 3 Serisi ve X2 modellerinde 100 bin TL’ye kadar %0,79, 5 Serisi’nde 200 bin TL’ye %0,79 ve X1 Serisi’nde 120 bin TL’ye kadar %0,49 aylık faiz seçeneği sunduğunu bildirdi.

Kasım ayına özel kampanya hazırlayan bir başka marka olan Citroen; C5 Aircross SUV’da 202 bin TL’den başlayan fiyatlarla ve 40 bin TL’ye özel %0,99 faiz seçeneği açıkladı. Düşük faiz oranlarını verimli kullanarak yıl sonu satışlarını artırmayı hedefleyen diğer otomobil markaları arasında; Fiat, Dacia, Kia, Mercedes-Benz, Renault ve Volkswagen bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum