Yatırım yapmaya başla!

Taşıt Kredisinde Faizlerin 1,5 Yılın En Düşüğüne Gerilemesiyle Sektör Yeniden Canlanacak

2019’un başında %2,37 olan taşıt kredisi faiz oranı Ekim ayının ilk haftası itibarıyla %1,42’ye gerilemiş durumda. Son bir buçuk yılın en düşüğüne inen faizlerle satışların artması bekleniyor.
Taşıt Kredisinde Faizlerin 1,5 Yılın En Düşüğüne Gerilemesiyle Sektör Yeniden Canlanacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Temmuz ayında yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında politika faiz oranında 425, Eylül’dekinde ise 325 baz puanlık indirim açıkladı. Yapılan bu iki büyük indirimin ardından faiz oranları %16,50 seviyesine çekildi.

Merkez Bankası’nın indirim kararının ardından başta kamu bankaları olmak üzere birçok banka konut, taşıt ve ihtiyaç kredisinde uygulanan faiz oranlarını aşağı çekti. Daha önce aylık %2,5’e yakın olan taşıt kredileri %1,42’ye gerilerken, faizlerin düşürülmesinin son dönemde yavaşlayan pazarı yeniden canlandırması bekleniyor.

Taşıt kredilerinde uygulanan faiz oranları, Ekim’in ilk haftası itibarıyla %1,42’ye çekilerek, son bir buçuk en düşüğüne geriledi.

Taşıt KredileriMerkez Bankası’nın faiz indirimi kararının ardından Eylül ayında Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank, Otomotivde Yerli Üretime Özel Taşıt Kredisi Kampanyası altında taşıt kredilerinde uygulanan faiz oranlarını düşürdü.

Yerli üretim desteklemek ve sektörün yeniden canlanması amacıyla başlatılan kampanya kapsamında 50 – 120 bin lira arasında fiyatlardaki, sıfır kilometre binek araçlarda 18-36 ay vadeli kredilerde uygulanan aylık faiz oranı %0,49 – 0,69 arasına çekildi.

72 bin – 500 bin lira arasındaki araçlarda 36 – 60 ay vadeli kredilerde de aynı faiz oranının uygulanacağı açıklandı. Haziran ayında %2,4 olan taşıt kredi faizleri Temmuz’da %2,3’e, Ağustos’ta %1,9’a, Eylül’de %1,7’ye geriledi. Ekim ayının ilk haftası itibarıyla ise ortalama %1,42’ye kadar indi.

Faizlerin düşürülmesi ve şirketlerin yaptığı kampanyalarla toplam pazarın yıl sonunda 400 bini aşması öngörülüyor.

Otomotiv PazarıEkonomide son dönemde görülen yavaşlama ve sıkıntılar konut, inşaat ve otomotiv olmak üzere birçok sektörde durgunluğa sebep oldu. Son açıklanan makroveriler görece toparlanmaya işaret ederken, hükümet ve onun kararlarına paralel hareket eden kurumların başlattığı kampanyalarla yavaşlayan sektörlerin yeniden hareketlendirilmesi hedefleniyor.

Otomotiv satışları geçen yıl %35,1 daralarak 620 bin 937’ye gerilemişti. 2018 yılının ikinci çeyreğinde düşüş göstermeye başlayan satışlar, geçtiğimiz ay artışa geçti. Eylül ayında ülke genelinde 42 bin otomotiv satışı oldu. Sektör temsilcileri gerek şirketlerin uyguladığı kampanyalar gerekse bankaların kredi faizlerini düşürmesiyle, pazarın 400 bini aşabileceğini düşünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum