Yatırım yapmaya başla!

Taşeronların Kadroya Geçiş Başvuruları için Son Gün!

2 Ocak'ta başlayan taşeron işçilerin kadroya geçiş başvuru süresi bugün mesai bitimiyle sona eriyor. Peki, başvurular nasıl ve nereye yapılıyor?
Taşeronların Kadroya Geçiş Başvuruları için Son Gün!

Taşeron işçilerin kadroya geçiş başvuruları bugün yani 11 Ocak mesai bitimiyle sona eriyor. 2 Ocak’ta başlayan 10 günlük yasal süre bugün tamamlanıyor. Söz konusu yasa kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerdeki 400 bin taşeron işçisini ilgilendiriyor.

Bugün mesai bitimine kadar başvuru yapmayanların kadroya geçiş hakları yanacak.

24 Aralık’ta yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında, taşeron işçilerin kadroya geçiş başvuruları 2 Ocak 2018de başlatılmıştı. Kadroya geçiş haklarına sahip olmasına rağmen, bu 10 günlük süre içine başvuru yapmayanların kadro hakları yanıyor. Bu nedenle hala başvuru yapmayan taşeron işçileri varsa ellerini çabuk tutmalı ve işlemlerini yetiştirmelidir.

Taşeron işçilerin kadroya geçiş başvurusu için hangi belgelere ihtiyacı var?

Tanınan yasal sürenin sonuna gelinmesine rağmen halen nasıl başvuru yapacağını, hangi belgelere ihtiyacı olduğunu bilmeyen birçok insan var. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; taşeron işçilerin çalıştıkları kuruma dilekçe formu ve istenen belgeleri sunmaları gerekiyor.

Kadroya geçiş başvurusu için ise şu belgeler isteniyor; 5 tane vesikalık fotoğraf, emekli ya da yaşlılık aylığı almadığına dair belge, adli sicil kaydı, öğrenim durumu belgesi, en son çalıştığı nitelik evrakı ve varsa eklenmek isteyen başka sertifikalar.

Başvurular tamamlandıktan sonra sınavlar 3-22 Mart tarihinde yapılıp, hak sahipleri 2 Nisan’a kadar toplu işçi kadrolarına geçirilecek.

Sınav kuruluna itirazlar 23-26 Mart tarihinde, itirazların incelenmesi ve kesin listenin yayınlanması ise 27-31 Mart tarihinde gerçekleşecek. Bu işlemleri yürütecek olan tespit komisyonu en az üç kişiden oluşacak. Yapılacak olan sınavın yeri ve ilgili bilgiler, idarenin internet sayfasında paylaşılacak. 100 puan üzerinden değerlendirme yapılacak olan yazılı sınavda, başarılı sayılmak için 50 puanı geçmek gerekiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum