Yatırım yapmaya başla!

Taşeron İşçiye 2020’nin Yarısına Kadar 6 Ayda Bir %4 Zam Yapılacak

Artan asgari ücret sonrasında taşeron işçilere nasıl bir zam uygulaması yapılacağı konusu fazlasıyla tartışıldı. Şimdi ise 2020'nin ikinci yarına kadar 6 ayda bir yüzde 4 zam yapılacak söylendi.
Taşeron İşçiye 2020’nin Yarısına Kadar 6 Ayda Bir %4 Zam Yapılacak

Geçen sene kadroya alınan yaklaşık 900 bin taşeron işçinin Ocak ayındaki zam beklentileri suya düştü. Aralık maaşları, asgari üretin üzerinde olan taşeron işçilere ise yüzde 4 zam yapıldı. Asgari ücretin altındaki işçilerin ücretleri, yeni asgari ücret seviyesine çıkartılırken, üzerine %4 oranında toplu sözleşme zammı ilave edildi. Ama bazı kurumlar sadece asgari ücret seviyesine yükseltmekle yetindi ve %4 zammı vermedi.

2018 yılının Nisan ayında kadroya alınan taşeron işçiler, Ocak ayında yüzde 4 zam alırken, bazı kurumlar bu zammı yapmaktan kaçındı.

Kadroya Alınan Taşeron İşçiye Yüzde 4 Zam YapılmadıAsgari ücret ve biraz üzerinde çalışan işçilerin maaşı, yeni asgari ücret seviyesine çıkartılırken, yüzde 4 toplu sözleşme zammı aldılar. Dolayısıyla kamuda ilk defa işe giren kadrolu işçiler ile Nisan’da kadroya geçen taşeron işçiler arasında ücret farkı ortaya çıkmaya başladı. Ocak ayındaki zam sonrasında kadroya alınan işçilerin gelecek 2 yıl boyunca ücretlerinin nasıl artacağı konusu da bu sorunla açıklığa kavuştu.

Kadroya alınan taşeron işçiler arasında en fazla üyeye sahip sendikalardan olan Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası’nın Genel Başkanı Ömer Çağırıcı ise Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın daha önce herkese 6 ayda bir %4 artış yapılacağına dair yazısı bulunduğunu hatırlattı. Yüzde 4 ilave zammı yapmayan kurumları tek tek uyarmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Taşeron işçiye kadroya alındıkları tarihteki ücretleri baz alınarak 2020’nin ikinci yarısına kadar 6 ayda bir yüzde 4 oranında artış yapılacak.

2020'nin İkinci Yarısına Kadar 6 Ayda Bir Yüzde 4 Zam YapılacakEn düşük maaş olan asgari ücret düzeyinde ücret alanlar, bu yıl yüzde 26 oranında artıştan yararlanırken, gelecek yıl Ocak ayında da asgari ücrete bağlı artıştan yararlanacaklar.

Daha önce asgari ücretin yüzde 30-40 üzerinde maaş alanların eline geçen para da yüzde 4 oranında artışlarla asgari ücretlilere yaklaşacak. Bunlar sonucunda da düşük ücretle en yüksek ücret arasındaki makasın kapanması sağlanacak.

Çağırıcı ise şimdi de kamuda başka bir makasın açılmakta olduğunu söyleyerek, kamu kurumlarına İşkur ile yeni işçi alındığına dikkat çekti.

Ömer Çağırıcı Taşeron İşçi YorumuÇağırıcı, Nisan ayından sonra taşeron işçi çalıştırması yasaklanan kamu kurumların İşkur üzerinden yeni işçi alındığını, bunların taşerondan gelen işçilerden farklı bir şekilde yılda 52 gün yerine 104 gün ikramiye alacaklarını söyledi. Bunun sonucunda da 2019 yılında kamu toplu sözleşme hükümlerinden yararlanmaya başlamalarıyla ücret makasının açılacağını savundu.

Bu uygulamanın iki yıl devam etmesi durumunda makasın kapatılmasının daha da zor olacağını söyleyen Çağırıcı, taşeron işçilerin de hemen kamu kesimi toplu iş sözleşmesine dahil edilerek çözüme ulaştırılacağını vurguladı. Değişiklik yapılmadığı sürece taşerondan gelen işçilerin kamu kesimi toplu sözleşmesine ancak 2021 yılında dahil olacaklarını da hatırlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum