Yatırım yapmaya başla!

Tasarruf Uzmanı Süper Bir Anne Olmak için Yapmanız Gerekenler

Tasarruf Uzmanı Süper Bir Anne Olmak için Yapmanız Gerekenler

Anne olanlar bilir! Bu sıfatı kazanabilmek; hem dünyanın en mükemmel duygusunu hem de en zorlu yolculuğunu aynı anda yaşamak gibidir. Sonuçta; dünya üzerindeki her sıfatın emek harcanarak kazanılabildiği gerçeğine bakarak, annelik için de aynı şeyi söyleyebiliriz diye düşünüyorum. Nasıl ki bir doktor, isminin önündeki Dr. unvanını yıllarca emek harcayarak alabiliyor, nasıl ki bir öğretmen o kutsal mesleğini icra edebilmek için yılarca çalışıp çabalıyorsa, anneler de anneliği layıkıyla yerine getirebilmek için aynı şeyi yapmakta. İşte bu yönüyle de annelik sıfatını kazanmayı diğer sıfatları kazanmaya benzetiyorum. Tabii, aradaki farkları göz ardı etmemek koşuluyla!

Evet, aradaki farklar dedim! Çünkü herhangi bir sıfatı kazanmak için ömrünüzü ona adamanız ille de gerekli olan bir kural değil. Ama annelik öyle mi? Annelik sıfatını kazanmaya gönüllü olan herkes, bunun yalnızca doğurmaktan ibaret olmadığının, bu sıfatın ömürlük emek gerektirdiğinin farkında olarak yola çıkıyor. Ve bu emek öyle zoraki falan da değil, aşk, sevgi ve tutku eşliğinde veriliyor. Ki tüm bunlar da en başta öne sürdüğüm cümlenin ne kadar doğru olduğunu kanıtlıyor. Yani; annelik sıfatını kazanabilmek, kesinlikle dünyanın en mükemmel duygusunu ve en zorlu yolculuğunu aynı anda yaşamak demek!

Uzun lafın kısası; anne olabilmek için ne kadar çok uğraş verilmesi gerektiği konusunda hemfikir olduğumuzdan eminim. Güzel olan her şeyin emek istediğini düşünecek olursak ve bir şeye ne kadar çok emek verilirse o kadar güzelleşeceğini hesap edersek, bunu söylemek epey mantıklı. Düşünsenize; bir annenin çocuğu için ne kadar çok emek verdiğini! Onun her derdine nasıl aşkla koştuğunu, her dileğini nasıl arzuyla yerine getirmeye çalıştığını! Gecelerce uykusuz kalsa da nasıl gülümsemeye devam edebildiğini! Ve bunlara benzer daha zibilyon farklı şeyi nasıl ustalıkla yaptığını!

Tüm bunlar; anneliğin hem bir gereği hem de bir mucizesi olsa gerek! Zira anne olduktan sonra tamamen farklı özelliklere bürünen ve hayatının anlamlandığını söyleyen sayısız kadın, bu durumun en açık kanıtı! Her neyse, lafı daha fazla dolandırmayacağım. Konunun özeti; annelik hem çok zor hem de imrenilesi şey! Ve hiç şüphesiz anneliğin gerektirdiği zor işler arasında tasarruflu olmak da var! Evet evet, çocuklarının hem her ihtiyacını karşılamak hem de aynı zamanda onlar için birikim yapmak var. Aslında bunu şöyle de düşünebilirsiniz. Çocuklarının gereksinimlerini hem doğru bir şekilde karşılayan hem de para konusunda her zaman yeterli güce sahip olan anneler! Diğer bir deyişle; anneliğin yanına bir de süper sıfatını eklemeye hak kazanmış kahramanlar! Peki, siz etrafımızın o süper kahramanlarla dolu olduğunu biliyor musunuz? Belki evet belki hayır. Cevabınız ne olursa olsun, hemen şimdi tasarruf uzmanı süper anneler hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Onların alışkanlıklarını öğrenecek ve isterseniz siz de onlardan biri olmak için çaba harcayacaksınız.

Birazcık Emek Verin!

Birazcık Emek Verin!Öncelikle “birazcık emek verin” sözümle sizi iğnelemeye falan çalışmadığımı belirtmeliyim. Yani sakın ola başlığı okuyup da “sanki biz emek vermiyoruz” gibi düşünceler içerisine girmeyin. Burada demek istediğim şey, zamanın hemen hepimize kazandırdığı hazırcı alışkanlıklardan kurtulmanız. Ve çocuklarınıza da tüketmek yerine üretme alışkanlıkları kazandırmanız. Örneğin; çocuğunuza her gün öğle yemeği parası vermek yerine ona ellerinizle hazırladığınız bir beslenme çantası vermek gibi!

Küçük bir yırtığı olan pantolonunu çöpe atmak yerine, tıpkı annelerimiz gibi dikmeyi ya da yama yapmayı düşünmek gibi! Çocuğunuza doğum gününde yüzlerce liralık uzaktan kumandalı bir araba almak yerine, ona gerçekten faydası dokunacak şeyler almak gibi! Ufak bir soğuk algınlığında hemen özel doktorlara koşup, onlarca liralık ilaçlarla çocuğunuzu zehirlemek yerine, doğal yöntemler eşliğinde onun iyileşmesini beklemek gibi. Marketten satın aldığınız hazır gıdalarla onu beslemek yerine, çocuğunuza taze ve doğal besinler sunmak gibi! Uzun lafın kısası; anneliği layıkıyla yerine getirmek için az biraz emek vermek gibi!

İhtiyaçlarınızı Tek Başınıza Karşılamayı Öğrenin!

İhtiyaçlarınızı Tek Başınıza Karşılamayı Öğrenin!Yapmanız gereken bir diğer şey de bu! Yani ihtiyaçlarınızı kendiniz gidermeyi öğrenmelisiniz. Daha açık olmak gerekirse, hem kendinizin hem çocuklarınızın hem evinizin ihtiyaçlarını karşılamanız gerektiğini söylüyorum. Örneğin; evinizde basit bir tamirat işi var. Bunun için ekstra para ödememelisiniz. Ya da çocuğunuzun saçı mı kesilecek? Kuaföre gidip 3 gramlık saç için elinizi cebinize atmayın. Kaldı ki çocuklar kuaförleri genellikle sevmezler!

Çocuğunuzun saç kesimi için en az 10-15 lira isteyecek bir kuaföre para ödemektense, neden çocuğunuzun saçlarını kendiniz kesmeyesiniz ki? Veya sık sık doktor ziyareti yapmak yerine, çocuğunuzun sağlıklı beslenmesini sağlayıp, onu uygun yerlerde açık havaya çıkartmak çok daha mantıklı. Anlayacağınız; tasarruf uzmanı süper bir anne olmak istiyorsanız, bu tanımı ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılayarak gerçekten hak etmelisiniz.

Para Biriktirmeyi Kenara Sadece 3-5 Kuruş Ayırmak Olarak Düşünmeyin!

Para Biriktirmeyi Kenara Sadece 3-5 Kuruş Ayırmak Olarak Düşünmeyin!Çünkü siz bir annesiniz! Birikim yapmak, sizin için her ay kenara 3-5 kuruş atmak anlamına gelmemeli. Bu söz öbeği zihninizde çok daha fazla şey uyandırmalı. Sonuçta; anne olmaya bir kez gönül vermişseniz, sadece kendinizi değil çocuklarınızın geleceğini de garanti altına almalısınız. Nitekim bu da bir kumbara içinde para biriktirmekle olmuyor. Tasarruf uzmanı süper bir anne olmak için bundan çok daha iyilerini yapmalısınız.

Örneğin; faturalarınızı nasıl düşürebileceğiniz konusunda bilgili olmalı, tasarruf konularında duyduğunuz her türlü öneriyi değerlendirmelisiniz. Çocuklarınız için bir birikim hesabı açmalı, onların geleceğini garanti altına almak için elinizdeki her türlü imkanı kullanmalısınız. Ya da bir yıllık çay-kahve parasını biriktirerek yapabileceklerinizi düşünmelisiniz. Sonuçta; uzun yıllar boyunca size muhtaç olacak çocuklarınıza karşı sorumluluğunuz var ve birikim konusunda uzman olmak kesinlikle yerine getirmeniz gereken bir yükümlülük.

Alışveriş Sezonları Yerine Normal Dönemleri Tercih Edin!

Alışveriş Sezonları Yerine Normal Dönemleri Tercih Edin!Evet, tasarruflu bir anne olmak istiyorsanız, dikkate almanız gereken bir diğer önerinin de bu olduğunu bilmelisiniz. Çünkü herkesin alışveriş yapmak için mağazalara akın ettiği dönemler içerisinde alışveriş yapmak mantıklı bir seçenek değil. Mesela; malum bayram alışverişleri. Çoğu bilinçli tüketici böyle dönemlerde alışverişe çıkmaz. Çünkü yoğun alışveriş yapılan zamanlarda mağazaların sadece indirim fırsatlarıyla değil bununla birlikte para tuzaklarıyla dolu olduğunu bilirler.

Ya da esnafın normalde 3 liraya satacağı ürünün fiyatını bayram öncesinde 5’e çıkaracağının farkındadırlar. Nitekim bunda bilinmeyecek bir şey de yoktur. Neticede; ne kadar arz o kadar talep, öyle değil mi? İşte bu nedenle size diyorum ki alışveriş sezonları yerine normal dönemleri tercih etmelisiniz. Ne bileyim; okul alışverişlerinizi okullar açılmadan hemen önce yapmayın. Yılbaşı hediyenizi Aralık ayının son haftasında almayın. Kısacası; insanların çılgınlar gibi alışveriş yaptığı zamanda siz çoğunluğa uymayın.

Neyi Nereden ve Nasıl Satın Alacağınızı Bilin!

Neyi Nereden ve Nasıl Satın Alacağınızı Bilin!Evet, tasarruf uzmanı süper bir anne olmak için yapmanız gereken bir diğer şey de 3N kuralına uygun davranmanız. Yani neyi, nereden, nasıl satın alacağınızı bilmelisiniz. Mesela; marketten yoğurt almak yerine kendiniz yapmayı öğrenmeli, baktığınızda daha pahalıya gelen ama aslında çok daha kazançlı çıkacağınız bu yöntemle tasarruf etmelisiniz. Ya da azar azar aldığınız ürünlerden hangilerini toptan aldığınızda daha tasarruflu çıkacağınızı düşünmelisiniz.

Örneğin; gidip 1 kilo şeker almak yerine 10 kilo aldığınızda daha tasarruflu çıkarsınız. Ama bir bağ marul yerine 5 bağ marul almak mantıksızdır. Aynı şekilde, sebze meyve ihtiyacınızı marketten karşılamak yerine şöyle bir akşam pazarı yaparsanız evinize çok daha kazançlı bir şekilde dönebilirsiniz. Veya alışverişlerinizde size söylenen fiyatı kabul etmek yerine pazarlık yapmayı denemek de “daha anne gibi” bir davranış! Anlayacağınız; hem harika hem de tasarruf gurusu bir anne olmak için neyi, nereden, nasıl satın alacağınızı iyi bilmelisiniz.

Çöpe Attığınız Ürünlerden Yararlanıp Yararlanamayacağınızı Bir Kez Daha Düşünün!

Çöpe Attığınız Ürünlerden Yararlanıp Yararlanamayacağınızı Bir Kez Daha Düşünün!Aslına bakarsanız, daha geçmiş yıllarda hemen herkesin bildiği bir yöntem bu! Ancak zamanımızın bizi getirdiği hal neticesinde pek çoğumuz eskilerin alışkanlık haline getirdiği tasarruf yöntemlerini unuttuk. İşte bu nedenle size diyorum ki; yapmanız gereken şey, çöpe atmadan önce bir kez daha düşünmeniz gereken ürünlerin farkına varmak. Çünkü bilerek ya da bilmeyerek her gün onlarca paranızı çöpe atıyorsunuz. Aslında farklı şekillerde kullanabileceğiniz bir sürü eşyanızı çöp olarak düşünüyor ve bu kötü alışkanlığınız yüzünden savurganca davranıyorsunuz. Mesela; ne gibi mi?

Gerçek şu ki; burada verilebilecek bir sürü örnek var. Birkaçına değinmek gerekirse, size eski eşyalarınızı, yemek artıklarınızı, bayat ekmeklerinizi, hatta kahve telvenizi çöpe attığınız için müsriflik yaptığınızı söyleyebilirim. Evet evet, tam olarak duyduğunuz şeyi söylüyorum. Çünkü o ürünleri farklı farklı şekillerde kullanmanız ve normalde para ödeyerek satın aldığınız ürünlerin sayısını azaltmanız gayet mümkün. Dilerseniz; bu konu hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilir ve çöpe atmadan önce düşünmeniz gereken ürünler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çocuklarınıza Ucuz ve Ücretsiz Kıyafet Almanın Yollarını Araştırın!

Çocuklarınıza Ucuz ve Ücretsiz Kıyafet Almanın Yollarını Araştırın!Tasarruf uzmanı mükemmel bir anne mi olmak istiyorsunuz? O zaman çocuklarınız için ucuz ve ücretsiz kıyafet almanın yollarını öğrenmelisiniz. Evet, dilerseniz siz de bebekliğinden başlayarak yetişkinliğine kadar bir giyimi kuşamı için çuvalla para harcadığınız çocuklarınızın ihtiyaçlarını çok daha ucuz yollardan karşılayabilirsiniz. Sonuçta; bunun için usta bir terzi ya da tasarımcı falan olmak gerekmiyor. Hali hazırda sahip olduğunuz ve kadın olmanın verdiği ayrıcalıkla daha da güçlenen el becerileriniz sayesinde siz de çocuklarınız için yepyeni kıyafetler tasarlayabilirsiniz.

Örneğin; küçülen kıyafetleri yeniden değerlendirebilirsiniz. Diyelim ki, paçaları kısalmış bir pantolon var. Bunu çöpe atmak yerine şort haline getirebilir, üzerine işleyeceğiniz aksesuarlarla çocuğunuz için hazırladığınız yeni kıyafeti daha da renkli hale getirebilirsiniz. Ya da bir kenarda durmaktan başka bir işe yaramayan kıyafetleri satabilir, kazanacağınız parayla ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu hususta başka ne gibi yöntemleri kullanabileceğinizi merak ediyorsanız, size çocuklarınıza ucuz ve ücretsiz kıyafet almanın yolları başlıklı yazıyı incelemenizi öneririm.

Harcadığınız Miktarı Yerine Koymayı Adet Edinin!

Harcadığınız Miktarı Yerine Koymayı Adet Edinin!Harcama yaptığınız miktarı yerine koymayı adet edinin derken söylemek istediğim şey, ekstralarınız için ekstra para kazanmanız. Mesela; ne gibi mi? Mesela; ailecek tatile çıktınız ve aklınızdaki tatil bütçesini fazlasıyla aştınız. Böyle bir durumda ne yapmalısınız? Tabii ki, tasarruf uzmanı süper bir anne aynı durumda ne yaparsa siz de onu yapacaksınız. Yani harcadığınız miktarı en kısa sürede yerine koyacaksınız.

Atıyorum, bütçe hesaplaması yaptığınızda 2000 lira eksiye düştüğünüzü görüyorsunuz. Bu parayı nasıl ve ne kadar zamanda yerine koyabileceğinizi düşünmeli, daha sonra da harekete geçmelisiniz. Sonuçta; günümüzde para kazanmak için kullanılabilecek sayısız farklı yol var. Baksanıza, etrafımız çalışanından emeklisine öğrencisinden ev hanımına kısacası herkese uygun ek gelir yöntemleriyle dolu.

Görünürde Olmasa Bile Gerçekte Ailenizin Parasını Yöneten Kişi Siz Olun!

Görünürde Olmasa Bile Gerçekte Ailenizin Parasını Yöneten Kişi Siz Olun!Adetlerimize göre evin geçimini sağlamakla yükümlü olan kişi baba figürü. Ya ad figürüydü diyelim. Sonuçta; artık iş hayatında yer alıp para kazanan kadınların sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Ama yine de çoğu ailede evin bütçe idaresini sağlayan kişiler babalar oluyor. Ve genellikle hata yapılıyor. Çünkü kim ne derse desin, erkekler para yönetimi konusunda kadınlara göre daha başarısız. Tabii, genel anlamda konuşuyorum. Yoksa bazı erkekler var ki tasarruf ve bütçe planlaması konusunda uzmanlara taş çıkartacak niteliklere sahipler. Her neyse, biz burada genel durumdan bahsediyoruz. Bu nedenle, size verebileceğim bir diğer öneri de bütçenizin dizginlerini elinize almanız. Yani şimdiye kadar evin idaresini eşinize bırakmış olabilirsiniz. Zaten bir sürü işle uğraştığınız için başınıza bir de faturaları ödemek, parayı idare etmek gibi işler almak istememiş olabilirsiniz. Ancak bundan sonra yapmanız gereken şey, paranızın idaresini yapmak olmalıdır. Elbette; eşiniz bu isteğinize karşı tepki göstermezse.

Çünkü ne kadar gelişirsek gelişelim görüşlerimiz evin geçimini erkeğin sağlaması yönünde. Ve sizin eşiniz de aynı inanışta olabilir. Durum dediğim gibiyse, o zaman da paranızın nereye gittiği konusunda bilgi sahibi olmaya çalışmalısınız. Mesela; her ay eşinizle oturup bir bütçe planlaması yapmalı, onun dikkat etmediği noktaları görmesini sağlayarak birlikte hareket etmelisiniz. Anlayacağınız; görünürde öyle olmasa bile gerçekte ailenizin parasını yöneten kişi siz olmalısınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ev Ekonomisi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum