Yatırım yapmaya başla!

Tasarruf Etme Alışkanlığının Artırılması için Devlet Destekli Yeni Hesap Uygulamaları Geliyor

Çeyiz ve konut hesabının ardından; araba, eğitim ve sağlık gibi daha kısa süreli harcamalarda da tasarruf yapana devlet katkısı verilecek.
Tasarruf Etme Alışkanlığının Artırılması için Devlet Destekli Yeni Hesap Uygulamaları Geliyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun en son açıkladığı ekonomik güven endeksi sonuçlarına göre tasarruf etme ihtimali endeksi %22,84 seviyesine yükseldi. Ekim ayında bu oranda gerçekleşen endeks, tüketicinin tasarruf etme eğiliminin arttığını gösterdi.

Ancak hükümetin yürürlüğe koymak için hazırlandığı yeni uygulamalar bu alışkanlığın daha da artırılmasını hedefliyor. Şimdiye kadar çeyiz ve konut hesabında birikim yapanlara devlet katkısı sağlanıyordu. Ancak 2020 yılından itibaren daha basit kalemlerde de destek verilecek. Yani siz tasarruf edip birikim yaptıkça, devlet de buna katkı sağlayacak.

2020 yılında uygulamaya geçirilmesi planlanan sisteme göre daha kısa süreli harcamalar için açılan tasarruf hesabı seçenekleri artırılacak.

Tasarruf EtmeBuna göre eğitim, sağlık, çocuk, tatil, araba, eğlence ve tüketim harcamaları için yapılan birikimlere de devlet katkısı verilecek. Şu anda devlet katkılı konut hesabında destekten yararlanılabilmesi için en az 36 ay birikim yapılması şartı aranıyor. Aynı şekilde çeyiz hesabında ise 24 yaşını doldurmuş olma şartı ve en az üç yıl birikim yapılması isteniyor.

Söz konusu şartların yerine getirilmesi halinde %25’e varan devlet katkısı ekleniyor. Fakat son açıklanan düzenlemede artık daha basit harcama kalemlerinde de tasarrufun teşvik edilmesi için yeni hesap seçeneklerinin sunulacağı aktarıldı. Bu modelin yaygınlaştırılması için öncelikle bankalarla görüşme yapılacağı belirtildi.

Önümüzdeki yıl yürürlüğe konması planlanan uygulamanın esas amacı ise tüketicilerin kendi birikimleri ve tasarrufları ile harcama yapma alışkanlığını kazanmaları. Örneğin tatile gitmek isteyen bir kişinin bunun planını çok önceden yapması ve birikimini en az bir yıl önceden başlatması hedefleniyor.

Eğitim, sağlık ve otomotiv gibi her alana uygulanması planlanan sistemin, fizibilite çalışmaları tamamlandıktan sonra harekete geçilecek.

Tasarruf Devlet KatkısıYapılan açıklamada söz konusu tasarruf hesaplarında yapılan harcamalarda da vergisel teşviklerin uygulanacağı belirtildi. İlaveten mesleki bireysel emeklilik uygulamaları da devreye alınacağı bildirildi.

Buna göre Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) uygulamaları kendi içinde farklılaşacak. Öğretmen, polis ve hemşire BES gibi uygulamalar devreye konulacak. Gelir düzeyi düşük olan kişilerin daha çok desteklenmesi hedeflenirken, yıpranma payları ve emeklilik dönemlerindeki gelir durumları da dikkate alınacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum