Yatırım yapmaya başla!

Tarımsal Üretimde Hibe Desteğiyle İlgili Tebliğ Yürürlüğe Girdi!

Tarımsal ve hayvansal üretimde % 50 hibe desteğiyle ilgili tebliğ, bugün yürürlüğe girdi. İşte tebliğin detayları…
Tarımsal Üretimde Hibe Desteğiyle İlgili Tebliğ Yürürlüğe Girdi!

Gündemi oluşturan konulardan bir tanesi de tarımsal ve hayvansal üretimdeki % 50 hibe desteği. Zira tebliğ, bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Pek çok kişiyi ilgilendiren tebliğ, kırsal alanda iş yapmak isteyenleri sevindirecek nitelikte! Bakalım, tebliğin ayrıntıları nelermiş?

Kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak amacıyla yapılacak yatırımlara yönelik hibe tutarı açıklandı.

Kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişme hedefleniyor.

Tebliğe göre, 2020 yılının sonuna kadar hedeflenen gelişmeleri sağlamak amacıyla gerçek ve tüzel kişilere hibe desteği yapılacak. Ayrıca kadın ve genç girişimcilere öncelik verilecek.

Hibe desteği alabilecek yatırımlar konusunda iş alanları da epey geniş tutulmuş.

Hibe desteği alabilecek yatırımlar

Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni tesislerin yapımı, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımı, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar gibi…

Şartlar arasında ‘yatırımcı yalnızca bir proje başvurusunda bulunabilecek’ koşulu bulunuyor.

Yatırımcı yalnızca bir proje başvurusunda bulunabilecek.

Yatırım projeleri fiziki olarak 1 Ekim 2018’e kadar tamamlanacak. Tamamlanamayanlar ise uygun görülürse kendi kaynaklarıyla 90 gün içerisinde projelerini tamamlayacak. Buna ek olarak, projesini tamamlayan fakat yasal izinlerini alamayan yatırımlar için ek olarak 90 günlük izin süreci verilebilecek.

Belirlenen yatırım konularında hibeye esas proje tutarı, yatırım niteliği yeni tesis olan başvurularda 2 milyon lira, yatırım niteliği kapasite artırımı veya teknoloji yenileme olan başvurularda 1.5 milyon lira, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda da 1.75 milyon lirayı geçemeyecek. Hibeye esas proje tutarı alt limitinin ise en az 30 bin lira olduğu belirtildi. Son olarak; 30 bin liranın altındaki başvuruların kabul edilmeyeceğini ve kalan % 50’lik kısmı yatırımcının temin edeceğini de aktaralım.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum