Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Nisan’da Yıllık %22,15 Arttı

Tarım sektörünün girdi fiyat endeksi, Nisan 2021 döneminde hem aylık hem yıllık bazda arttı.
Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Nisan’da Yıllık %22,15 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aylık tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) raporunu yayımladı.

Buna göre endeks Nisan’da yıllık yüzde 22,15, aylık yüzde 1,71 arttı. Mart’ta yıllık yüzde 21,03, aylık ise yüzde 1,33’lük artış olmuştu.

Tarım-GFE Nisan’da bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,55 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 13,92 artış gösterdi.
Tarım-GFE Nisan 2021
Kaynak: TÜİK

Ana gruplar itibariyle aylık bazda tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 1,69, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi yüzde 1,85 artış gösterdi.

Yıllık bazda tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 21,89, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi yüzde 23,72 arttı.

Diğer alt gruplarda yıllık en fazla artış yüzde 41,78 ile gübre ve toprak geliştiriciler alt grubunda oldu. En az artışı ise yüzde 5,85’le tohum ve dikim materyali bildirdi. Onu yüzde 11,09’la tarımsal ilaçlar, yüzde 16,10’la diğer mal ve hizmetler izledi.

En fazla artış, gübre ve toprak geliştiricilerden sonra çiftlik binaları ve bina bakım masraflarında kaydedildi.

Aylık en fazla artış yüzde 5,73 ile gübre ve toprak geliştiricilerde olurken en az artış yüzde 0,94 gerileyen enerji ve yağlarda bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu