Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Ekim’de %29,58 Arttı

TÜİK, Ekim 2021’in tarımsal girdi fiyatlarına ilişkin raporunu yayımladı. Önceki ayla benzer şekilde hem aylık hem yıllık artış gerçekleşti.
Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Ekim’de %29,58 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim 2021 dönemine ait tarımsal girdi fiyat endeksi (Tarım-GFE) verilerini açıkladı.

Buna göre Tarım-GFE Ekim’de yıllık yüzde 29,58, aylık yüzde 4,17 arttı. Eylül ayında bir önceki yıla göre yüzde 27,79 artış olurken bir önceki aya göre yüzde 1,56 artış olmuştu.

Tarım-GFE Ekim’de bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 22,19 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 23,60 oranında arttı.
Yıllık Tarım GFE Ekim
KAYNAK: TÜİK

Ana gruplarda bir önceki aya göre tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 2,37, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 4,46 artış gerçekleşti.

Yıllık bazda tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksinde yüzde 23,17, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksinde yüzde 30,64 artış gerçekleşti. Yıllık bazda 8 alt grup daha düşük, 3 alt grup daha yüksek değişim gösterdi.

Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla yüzde 12,11 ile tohum ve dikim materyali ve yüzde 14,81 ile malzemeler oldu. Veteriner harcamaları yüzde 16,11 artarken tarımsal ilaçlar yüzde 16,56 arttı.

Buna karşılık, yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar yüzde 90,15 ile gübre ve toprak geliştiriciler ve yüzde 43,94 ile çiftlik binaları (ikamet amaçlı olmayanlar) oldu.

Aylık bazda 7 alt grup daha düşük, 4 alt grup daha yüksek değişim gösterdi. Aylık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla yüz de 1,36 ile malzemeler ve yüzde 1,54 ile veteriner harcamaları oldu. Aylık artışın yüksek olduğu alt grup ise yüzde 14,97 ile gübre ve toprak geliştiricilerde gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu