Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarımsal İşletmelere Destekte Hibe Oranı %40’tan %50’ye Yükseltildi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli gerekli resmi işlemlerin tamamlanmasının ardından kırsala verilen desteğin 10 puan artırılarak, %40’tan %50’te çıkarılacağını söyledi.
Tarımsal İşletmelere Destekte Hibe Oranı %40’tan %50’ye Yükseltildi
Yorum

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) resmi toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. IPARD II Programı İzleme Komitesi’nin dokuzuncu toplantısına katılan Pakdemirli, kırsal kesim için verile hibe desteğinin 10 puan artırıldığını duyurdu.

Bakan Pakdemirli, hibe oranlarına dair modifikasyon önerisinin kabul edildiğini açıkladı.

Hibe DesteğiSöz konusu önerinin kabul edildiğini ve resmi sürecin tamamlandıktan sonra hibe oranındaki artışın yürürlüğe gireceğini belirten Pakdemirli, artış oranlarındaki detayları paylaştı. Tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarında yapacağı yatırımlarda hibe oranının %40 seviyesinden %50’ye yükseltildiğini söyledi.

Bu oranın gerçek kişi başvurularında %55 olarak belirlendiğini söyleyen Pakdemirli, kooperatiflere ve üretici örgütleri %60 hibenin verilmeye devam edileceğini açıkladı. 40 yaş altındaki başvurularda ise ekstradan %5 oranının aynı şekilde süreceğini söyledi.

2019 – 2023 planları arasında 7 amaç, 30 hedef ve 124 performansın yer aldığı açıklandı.

2023 Hedefleri2023 yıl haritasının belirlendiğini söyleyen Pakdemirli, öncelikli konuları arasında; iklim değişikliği, su kaynaklarındaki azalma, gıda fiyatlarındaki dalgalanma, tarım arazilerinin durumu ve doğal afetler gibi faktörlerin olduğunu söyledi.

Saydığı bu maddelerin dünya tarımına etkileyen en önemli unsurlar olduğunu aktaran Bekir Pakdemirli, ülkemizde de ekolojik kaynakların kalkınma modelinin uygulanarak, elimizdeki kaynakların etkin ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasının hedeflendiğini söyledi.

Ekonomik güvenliğin ve gıda arzının sağlanmasıyla insan sağlığının da güvence altına alınacağını, yeni strateji planında bu misyon ile hareket edileceğini dile getirdi. Sadece üretime odaklanmayıp aynı zamanda katma değeri yüksek ve rekabet edilebilir markalar üretmemiz gerektiğini sözlerine ekledi.

Tarım ve ormancılığın ülkemizin en önemli sektörleri arasında yer aldığını söyleyen Tarım Bakanı bu doğrultuda son dönemde yakalanan ivmenin gelecek dönemlere de aktarılması için çaba sarf edileceğini söyledi. Belirlenen temel değerler arasında; kurumsal dürüstlük, erişilebilirlik, uzmanlık, kalite, bilimsellik, amaç ve hedefler, özverili çalışma, gelişmeye açıklık, duyarlılık, toplumsal sorumluluk, paydaş odaklılık ve sonuç odaklılık gibi hedeflerin yer aldığını açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu