Yatırım yapmaya başla!

Tarımsal Danışmanlık Hizmetleri Yıllık 46 Bin TL Destek Ödemesi Alacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti sağlayacak kişi ve kuruluşlara yılda 46 bin lira ödeme desteği sağlama kararı aldı.
Tarımsal Danışmanlık Hizmetleri Yıllık 46 Bin TL Destek Ödemesi Alacak

Türkiye ekonomisini ayakta tutan öncü sektörlerden olan tarıma yönelik destekler artırılmaya devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerine Destekleme Ödemesi Yapılması Hakkında Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe koyuldu.

Bakanlık aldığı yeni karar kapsamında, tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti sağlayacak kişi ve kuruluşlara destek ödemesi yapacak. Her bir tarım danışmanı, yıllık 46 bin lira tutarındaki ödemeyle desteklenecek.

Yayımlanan söz konusu tebliğ, tarımsal alanda faaliyet gösteren işletmelere tarımsal danışmanlık hizmeti veren kişi-kuruluşların ödemeler aracılığıyla desteklenmesi amacını taşıyor.

Tebliğ Resmi Gazete'de YayımlandıBuna göre tarımsal danışmanlık hizmeti sunan kişi yada kuruluşlar, “tarımsal yayım ve danışmanlık desteği” kapsamında kendilerine yapılan ödemelerle rahat nefes alacak. Bu amaç ile başvuru yapanlara, gereken şartları taşımaları gerekçesiyle her bir tarım danışmanı için 46 bin liralık destek ödemesi yapılacak.

Alınan karara göre, tarımsal yayım ve danışmanlık hizmeti sunmak üzere bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kişi ve kurumlar, üretici örgütleri, ziraat odaları ve şubeleri de dahil olmak üzere bu bünyede faaliyet gösteren en fazla 5 tarım danışmanı için destek ödemesi yapılacak.

Kişi ve kuruluşlara her bir tarım danışmanı için yıllık 46 bin liralık tarımsal yayım ve danışmanlık desteği, 12 aylık hizmet sunumu zorunluluğu saklı tutulmak koşuluyla belirtilen tarihlerde ödenecek.

Her Bir Tarım Danışmanı için Yıllık 46 Bin TL DestekÖdemeler, 15 Nisan 2020 tarihinden sonra 23 bin TL ve 30 Kasım 2020 tarihinden sonra 23 bin TL olmak üzere iki seferde bakanlık tarafından belirtilecek tarihlerde yapılacak. Tarihler kaynak durumuna göre değişkenlik gösterebilecek. Eğer kaynak yetersizliği gibi nedenlerle ödeme yapılamazsa, bir sonraki yılın bütçesinden karşılanacak.

Bu ödeme desteğinden faydalanmak isteyen kişi ve kuruluşlar 15 gün içinde, son başvuru gününün tatil gününe denk gelmesi durumunda onu izleyen ilk iş günü mesai bitimine kadar gerekli belgelerle birlikte başvuru yapılması gerekiyor.

Ayrıca danışmanlık hizmeti alacak tarımsal işletmeler, çiftçi, hayvan ve bununla birlikte ilgili sistemlere kayıtlı olmak durumunda bulunuyor. Bir süredir belli büyüklükte tarımsal ya da hayvansal üretimlerden ürün elde ediyor olmalarının gerekliliği de aranan bir diğer şart olarak belirtiliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum