Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan İsrafa Yönelik Önlem

Tarım ve Orman Bakanlığı, israfın azaltılması amacıyla restoran ve yemekhane artıkları ile ilgili düzenleme yaptı. Artıklar nasıl değerlendirilecek? İşte detaylar...
Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan İsrafa Yönelik Önlem
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hazırladığı Yemlerin Piyasaya Arzı ve Kullanımı Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile İnsan Tüketimi Amacıyla Kullanılmayan Hayvansal Yan Ürünler Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelik, israfın azaltılmasını amaçlıyor.

Yeni düzenlemeyle gıda üretim işletmeleri tarafından insan gıdası olarak üretilen ancak ticari veya başka nedenlerden dolayı tüketime sunulmaktan vazgeçilen gıdaların, hayvanlar için kullanılması uygun görüldü.

Bu şekilde değerlendirilen gıdalar, son tüketim tarihi ve tavsiye edilen tüketim tarihi geçmiş ürünler, yemek üretim tesisleri, toplu yemek tüketim yerleri, oteller ve hazır gıda üretim işletmelerinde üretilmiş ve çeşitli sebeplerle arza sunulmamış gıdalar olarak belirtildi.

Düzenlemeyle birlikte, bunların gıda üretmeyen hayvanların beslenmesinde kullanımının önü açıldı.

GCM Yatırım Banner

Resmi Gazete’de yer alan bilgilere göre yönetmelik, 6 ay sonra yürürlüğe girecek ve hükümleri Tarım ve Orman Bakanı tarafından yürütülecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.