Yatırım yapmaya başla!

Tarımda Uzmanlığa Teşvik Amacıyla 100 Bin Liralık Hibe Desteği Sağlanacak

Tarıma yönelik faaliyetlerin arttığı günümüzde, bu faaliyetlerin ve ilgili projelerin uzman kişiler tarafından yapılması büyük önem taşıyor. Bunu teşvik amacıyla tarımla uğraşan vasıflı vatandaşlara 100 bin liraya kadar hibe desteği sağlanacak.
Tarımda Uzmanlığa Teşvik Amacıyla 100 Bin Liralık Hibe Desteği Sağlanacak

Resmi Gazete’nin 10 Temmuz 2019 sayısında, Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yayınlanmış, ardından gelen yeni düzenlemelerle pek çok değişikliğe gidilmişti. Tapu sicili esnasında yaşanan problemlerin azaltılmasını amaçlayan düzenlemelerde ayrıca, tarım arazilerinin amacı dışında kullanımını engelleyecek düzenlemeler de yer aldı.

Hazineye ait arazilerin satışı için başvuru tarihleri de 31 Aralık 2019’a kadar uzatılırken, tarım alanında bir yeni karar da bugün alındı. Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından yürürlüğe girdi.

Bu karar kapsamında tarımsal faaliyetlerinin alanında uzman kişiler tarafından yapılmasını teşvik etmek için, kırsal bölgedeki vatandaşlara 100 bin lira tutarında hibe desteği sağlanacağı duyuruldu.

Söz konusu hibe desteği 2019-2020’deki pilot uygulamayla Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin’de kırsal alanlarda yaşayan veya yaşamayı taahhüt eden kişileri kapsayacak.

Hibe Desteği Kırsal Alanlarda Yaşayan veya Yaşamayı Taahhüt Edenleri Kapsayacak100 bin liralık hibe desteğinden tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında yüksekokul ya da üniversite mezunu kişiler faydalanabilecek. Bu karar ayrıca hayvansal ve bitkisel ürünler, su ürünleri, yöresel tarım ürünleri ve tıbbi ve aromatik bitki üretimi ve bunların işlenmesi, depolanması ve paketlenmesiyle alakalı projelere de hibe desteği sağlayacak.

100 bin liralık hibe desteğinden faydalanmak sadece 1 kere mümkün olacak.

100 Bin Liralık Hibe Desteğinden Faydalanmak 1 Kere Mümkün OlacakHibe desteklerinin ödenmesi için ise iki şart bulunuyor. Bunlardan ilki hibe sözleşmesinin imzalanması olurken, ikincisi proje yatırımının bitmiş olması gerekecek. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı’nın söz konusu projeleri kapsayan diğer hibe desteklerinden faydalanmış olanlar ya da dahil olanlar, bu yeni karar kapsamındaki hibe desteğinden faydalanamayacak.

Dün alınan kararlarda da yeni düzenlemelere giden tarım sektörü, alanında uzman kişiler tarafından faaliyetlerde bulunulmasını amaç ediniyor. Alınan pek çok karar tarımı destekleyecek yönde olmakla birlikte, çiftçilere ve bu alanda faaliyet gösterenlere avantaj olanakları sunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum