Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Tarım-ÜFE Ocak 2021’de Aylık Bazda %3,03 Artış Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre; Ocak 2021'de Tarım-ÜFE aylık bazda %3,03 artarken, yıllık bazda ise %21,26 artış kaydetti.
Tarım-ÜFE Ocak 2021’de Aylık Bazda %3,03 Artış Gösterdi

TÜİK, 2021’in birinci ayına ilişkin tarım-ÜFE verilerini açıkladı. Buna göre, Ocak’ta tarım ürünleri üretici fiyat endeksi aylık bazda %3,03 artışla değişim gösterdi. Verinin geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla değişimi ise %21,26 oranında artış oldu. Ayrıca, açıklanan raporda söz konusu verilerin 12 aylık ortalaması ise %15,72 oranında artışa işaret etti.

2020’nin Aralık ayına kıyasla Ocak’taki sektörlerin tamamında artış yönünde değişimler kaydedildi. Ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetler %8,95 artışla ilk sırada yer aldı. Balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde %4,63, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde %4,46, tarım ve avcılık ürünleri ilgili hizmetlerde %2,88, tek yıllık bitkisel ürünlerde 2,54 ve çok yıllıklarda ise %1,39 oranında artış oldu.

Sektör ve ana gruplara göre tarım-ÜFE, yılın ilk ayında tüm sektörlerde artış kaydetti.
Ocak'ta Tüm Sektörlerde Artış Kaydedildi
Görsel Kaynak: TÜİK

Veriler, Ocak 2020’ye kıyasla, alt gruplar içerisinde en fazla artış gösterenin %31,38 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtaları olduğunu söyledi. Hemen ardından %30,99’luk artışla çeltik geldi. Diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler yıllık bazda %0,01 ile azalış kaydeden tek grup olarak öne çıktı.

Aşağıda, alt grupların aylık ve yıllık bazdaki değişimlerini gösteren tabloyu görüyorsunuz.
Alt Grupların Aylık ve Yıllık Değişimleri
Görsel Kaynak: TÜİK

Yine yıllık bazdaki sonuçlara göre; en az artış gösteren alt gruplar sırasıyla sebze ve kavun karpuz, kök ve yumrular, manda dahil canlı sığırlar, işlenmemiş süt ve yağlı meyveler oldu.

Aylık bazdaki değişimlere bakıldığında; Ocak’ta sırasıyla lifli bitkiler, diğer çiftlik hayvanları ve hayvansal ürünler en fazla artış gösteren alt gruplar olarak öne çıktı. Aylık bazda azalış kaydeden tek alt grup yağlı meyvelerdi. Tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar ve çeltik Ocak’ta bir önceki aya göre en az artış gösteren alt grup oldu.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum