Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarım-ÜFE Salgın Etkisiyle Nisan’da Son 2 Yılın En Düşüğüne Geriledi

Türkiye’de koronavirüs salgınının arttığı Nisan ayında, Tarım-ÜFE aylık bazda %0,55 düşüş gösterdi.
Tarım-ÜFE Salgın Etkisiyle Nisan’da Son 2 Yılın En Düşüğüne Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan 2020 dönemine ait Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) verilerini açıkladı. Verilen rakamlara göre Tarım-ÜFE Nisan’da bir önceki aya göre %0,55 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre %8,58 oranında artış gösterdi.

2019 yılının Aralık ayına göre %7,06’lık artış gösteren endeks, on iki aylık ortalamalara göre de %16,68 yükseldi. Söz konusu dönemde endekste yer alan 77 maddenin 51 maddenin ortalama fiyatında artış oldu. 16 maddenin fiyatlarında düşüş olurken, 7 tanesi değişmedi. 3 madde ise Nisan ayında endekse ilk kez girdi.

Tarım-ÜFE Nisan’da son iki yılın en düşüğüne geriledi.
Tarım-ÜFE
Kaynak: TÜİK

TÜİK tarafından açıklanan verilere baktığımızda endeksin en son 2018 yılının Mayıs ayında bu seviyelerde olduğunu ve salgın etkisiyle son iki yılın en düşük seviyesine gerilediğini görmekteyiz.

Sektörlerin aylık değişimlerine baktığımızda en fazla düşüş %8,10 ile çok yıllık bitkisel ürünlerde gerçekleşirken onu %0,69 ile tarım ve avcılık ürünleri ile ilgili hizmetler, %0,24 ile balıkçılık ürünleri takip etti.

Tarım-Üfe Yıllık Değişimler
Görsel: Bloomberg HT

Nisan ayında Mart verilerine kıyasla tek yıllık bitkisel ürünleri endeksinde %1,54, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde %1,84, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde %5,58 oranında artış oldu. Yıllık bazda en fazla artış %19,20 ile çok yıllık bitkisel ürünlerde gerçekleşirken endeks 181,09’a yükseldi.

2019 yılının Nisan ayına kıyasla canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde %18,06 artış olurken endeks 180,92’ye, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde %8,71 artış olurken 176,18’e çıktı. Yıllık bazda %8,58 oranında artış gösteren Tarım-ÜFE 176,29 seviyesinde kaydedildi.

2019’un aynı dönemine kıyasla en fazla artış %29,14 ile Turunçgillerde meydana geldi.
Yıllık En Fazla Artış
Kaynak: TÜİK

Yıllık bazda tarım ürünleri üretici fiyat endeksi tahıl, baklagil ve yağlı tohum grubunda %25,95, çeltikte %25,58, canlı sığırlar ve işlenmemiş sütte %22,63, koyun, keçi ve bunların işlenmemiş sütlerinde %16,32, lifli bitkilerde %11,98 oranında artış oldu.

Daha ılımlı düzeyde artış meydana gelen alt gruplardan yağlı meyvelerde %10,80, çiftlik hayvanları ve hayvansal ürünlerde %9,9, diğer ağaç, çalı meyveleri ve sert kabuklu meyvelerde %8,11 oranında artış kaydedildi. Öte yandan canlı kümes hayvanları ve yumurtalarda %4,64, sebze, kavun, karpuz, kök ve yumrulu bitkilerde ise %20,98’lik düşüş gerçekleşti.

Aylık bazda en fazla düşüş gösteren alt grup %2,77 ile diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler de oldu.
Tarım-ÜFE Aylık Değişimler
Kaynak: TÜİK

Bu grubu %1,04 azalış ile lifli bitkiler takip ederken diğer alt grupların hepsinde artış gerçekleşti. Tarım ÜFE’nin aylık bazda %0,55 oranında azaldığı Nisan ayında diğer çiftlik hayvanları ve hayvansal ürünler %0,08, sebze, kavun, karpuz kök ve yumrular %0,75, canlı sığırlar ve bunlardan elde edilen işlenmemiş sütte %1,47’lik artış oldu

Söz konusu dönemde tahıl, baklagil ve yağlı tohumlar %2,43, koyun, keçi ile bunların işlenmemiş sütü ile yapağıları %2,58, Turunçgiller %3,52, canlı kümes hayvanları ve yumurtalar %4,1,  yağlı meyveler %4,56 ve çeltik %8 oranında artış gerçekleşen alt gruplar olarak kaydedildi.

Üreticiler, Dünya Çiftçiler Günü’nde unutulmadı.

Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu’nun kuruluş tarihi olan 14 Mayıs (1946), Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanıyor. Tüm dünyada 1984 yılından bu yana kutlanan günde; tarlasında, bahçesinde her türlü hava koşullarına rağmen mahsulünü binbir emekle yetiştiren, ekonominin belkemiği olan, ekosistemi ayakta tutan çiftçilerimizin kıymeti daha önemle dile getiriliyor

Sosyal medyada #dünyaçiftçilergünü etiketiyle, gerek hükümetten gerekse siyasilerden kutlama mesajları paylaşıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın manevi yanı güçlü bir sözle çiftçilerimizin gününü kutladı.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, toprağın ve çiftçilerin önemine vurgu yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu