Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarım-ÜFE Lifli Bitkiler Öncülüğünde Rekora Yakın Arttı

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre tarım ürünleri üretici fiyat endeksi, Eylül’de Temmuz’daki rekordan sonra, en büyük artışını gerçekleştirdi.
Tarım-ÜFE Lifli Bitkiler Öncülüğünde Rekora Yakın Arttı
HABER GİRİŞ

Ekonomik veri ajandasının yoğun olduğu haftanın son işlem gününde, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı veriler arasında tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE) de yer alıyor. Yayımlanan verilere göre tarım-ÜFE, yılın Eylül ayında 2021’in aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 156 oranında artış gösterdi.

Gerçekleşen bu artış oranı, Temmuz ayındaki yıllık yüzde 157,89’luk rekordan sonraki ikinci en büyük artışı olarak kaydedildi. Ağustos’ta ise yüzde 142,42 oranında artmıştı.

Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 7,14 artan tarım-ÜFE, geçen yılın Aralık ayına göre yüzde 113,98, on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 99,82’lik artışa imza attı.

Ana sektörlerden iki grup haricindekilerin hepsinde artış oldu. Balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde üretici fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 9,12, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 2,30 azaldı.

Buna karşın tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 7,14, tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 6,90, çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 20,36 artış oldu.

GCM Yatırım Banner

Alt Sektörlerde Lifli Bitkiler Hem Aylık Hem Yıllık Dönemde En Çok Artan Oldu

Alt Sektörlerde Lifli Bitkiler Hem Aylık Hem Yıllık Dönemde En Çok Artan Oldu
Kaynak: TÜİK

Bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında lifli bitkilerde üretici fiyat endeksi yüzde 297,29 oranında artış gösterdi.

En yüksek artışı gerçekleştiren bu grubu yüzde 215,70’le çeltik, yüzde 182,22’yle tahıllar, yüzde 165,90’la sebze, kavun-karpuz, kök ve yumrular, yüzde 156,54’le tropikal meyveler izledi.

Aylık dönemde de lifli bitkiler ilk sırada yer aldı. Grubun ÜFE’si yüzde 29,45 artarken onun hemen arkasında yüzde 21,05’le tropikal ve subtropikal meyveler, yüzde 16,87’yle diğer ağaç ve çalı meyveleri, yüzde 14,10’la sebze, kavun-karpuz, kök ve yumrular, yüzde 10,51’le çeltik yer aldı.

Üzümde üretici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 1,36, pirinç hariç tahıllar, baklagiller ve yağlı tohumlarda yüzde 1,33 oranında azaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.