Yatırım yapmaya başla!

Tarım Ürünleri ÜFE’si 2019 Eylül’de Önceki Aya Göre %1,59 Arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Eylül ayına ilişkin Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım-ÜFE) açıklandı.
Tarım Ürünleri ÜFE’si 2019 Eylül’de Önceki Aya Göre %1,59 Arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2019 yılının Eylül ayına ilişkin Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım-ÜFE) verileri açıklandı. Buna göre Türkiye’de tarım ÜFE Eylül’de bir önceki aya göre %1,59 artış kaydetti.

Açıklanan veriler tarım ÜFE’nin geçtiğimiz yılın Aralık ayına kıyasla %9,77, yine geçtiğimiz yılın Eylül ayına kıyasla %17,27 ve 12 aylık ortalamalara göre %22,53 artış olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca Ağustos ayına göre değişim; tarım ve avcılık ürünlerinde %1,66 ve balıkçılıkta %1,95 artış meydana geldi. Ormancılık ürünleri ise %1,91 azalış gösterdi.

Tarım ÜFE, Ağustos ayında bir önceki ay olan Temmuz’da göre %0,70 azalışa, yıllık %19,69 artışa işaret etmişti.

Yıllık %19,59 ArtışEylül’e ait verilerde, ana ürün gruplarında bir önceki aya göre olan değişim; çok yıllık bitkisel ürünlerde %8,85 artış olduğu görülürken, tek yıllık bitkisel ürünlerde %0,04 ve canlı hayvanlar ile hayvansal ürünlerde %0,41 azalış meydana geldiği ortaya çıktı.

Alt tarım grupları incelendiğinde; tropikal ve subtropikal meyvelerde %4,92 artış görülürken; yumuşak çekirdekli ve sert çekirdekli meyveler %3,16, çeltik %2,73 ve canlı kümes hayvanları ve yumurtalar da %0,30 artış kaydetti. Canlı sığırlar ile bunlardan elde edilen çiğ süt %0,74 azalışa işaret etti.

2019 yılının Eylül ayında endekste kapsama alanı içine alınan 84 maddeden 2 madde bu ay endekse girdi. Bunun yanında 39 maddenin fiyatları arttı ve 6 maddenin fiyatında herhangi bir değişim kaydedilmedi.

84 Madde Kapsama Alanı İçine AlındıDiğer taraftan ekonomik büyümeye ilişkin öncü verilerden olan Sanayi Üretim Endeksi’nin Ağustos ayı sonuçları da bu sabah TÜİK tarafından açıklandı. Rakamlar Ağustos’ta sanayi üretiminin 2018 yılının aynı dönemine oranla %3,6 arttığını ve bir önceki ay olan Temmuz’a göre %2,8 azalma kaydettiğini gösterdi.

Sanayi üretiminin aylık bazda %2,8 düşüş göstermesi, piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde gerçekleşti. Meydana gelen bu azalmayla birlikte söz konusu endeks 99,3’e geriledi. Pek çok analistin veriler açıklanmadan önceki tahmini yıllık bazda %0,7 yavaşlama olacağını söylüyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum