Yatırım yapmaya başla!

Tarımda İlk Eylem Planı Kapsamında Gıda için Küresel Bir Marka Oluşturulacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım Şurası kapsamında hayata geçirilecek ilk eylem planında yer alan çalışmaları açıkladı.
Tarımda İlk Eylem Planı Kapsamında Gıda için Küresel Bir Marka Oluşturulacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım Orman Şurası Eylem Planı Tanıtım Toplantısı‘nda yaptığı konuşmada hayata geçirilecek eylem planlarından bahsetti. Şura kapsamında açıklanan 38 eylem planının 16’sını 2020 yılı içinde bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Gelecek yıl 8, 2020’de 11 ve 2023 yılında ise 3 eylemi tamamlamayı planladıklarını açıkladı. Bu yıl hayata geçirilecek ilk eylem planı kapsamında yer alan çalışmalar hakkında detaylı bilgilendirmede bulundu.

Gıdada Bilgi Kirliliğini Önleyici Çalışmalar Yapılacak

Gıdada Bilgi Kirliliğini Önleyici Çalışmalar YapılacakBu yıl içerisinde Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Gıdanı Koru Kampanyası başlatacaklarını söyleyen Pakdemirli, israfı azaltacak altyapı oluşturacaklarını belirtti. Gıdada taklit ve tağşiş cezalarının caydırıcı olması için mevzuatta düzenleme yapacaklarını söyledi. Tağşiş yaparak insanların sağlığıyla oynayan firmaları tespit etmeye devam edeceklerini söyleyen Pakdemirli, vatandaşın da şüphelenmeleri halinde bakanlığa ihbar etmelerini istedi.

Gıdada bilgi kirliliğinin önüne geçmek, gıda okuryazarlığını artırmak amacıyla gerekli çalışmaların başlayacağını ve bu alanlar için bir kurul oluşturulacaklarını söyledi. Tarım ve orman ürünlerinde markalaşmaya gidileceğini söyleyen Pakdemirli, bu kapsamda Türkiye için küresel bir marka düşündüklerini açıkladı.

Söz konusu çalışma ile ilgili olarak yılın ikinci yarısında bir lansman düzenleyeceğini; zeytinyağı, Türk baklavası, Türk lokumu, fındık ve bazı işlenmiş ürünlerin yurt dışında şemsiye marka altında toplanarak pazarlanacağını anlattı.

Orman ve orman ürünlerinin katma değerin artırılması gerektiğini söyleyen Tarım Bakanı, özellikle trüf mantarı, aromatik bitkiler, reçine, salep ve lavanta gibi getirisi yüksek olan bitkilere ağırlık verilmesi gerektiğini vurguladı.

Orman Yangınlarına Karşı Teknolojik Önlemler Alınacak

Orman Yangınlarına Karşı Teknolojik Önlemler Alınacak2019 hem ülkemiz hem de dünya için yangınların çok fazla yaşandığı bir yıl oldu. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli yangınla mücadele süresinin 12 dakikanın altına indirilmesi için yeni teknolojik önlemleri uygulamaya başlayacaklarını açıkladı.

Uluslararası projelere önem vereceklerini, yabancı ülkelerdeki üretimin teşvik edileceğini ve Türkiye’nin küresel tarımla tanıştırılacağını söyledi. Kamu, özel sektör ve üniversitelerin işbirliği artırılarak meteorolojik verilerin tarım alanında daha etkin bir şekilde kullanılacağını belirtti.

Su kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması ve kirlenmesinin önüne geçilmesi için Su Kanunu çıkarılacağını dile getirdi. Tarım ürünlerinin sanayideki payına da dikkat çeken Pakdemirli kenevir gibi ürünlerin daha fazla üretilmesi gerektiğini vurguladı.

Çiftçilerin ürettiği ürünleri satacak yer bulamamasından dolayı bir kaygı yaşadıklarını fakat bu konuda somut adımlar atılacağını belirtti. Ülkemizde kırmızı et tüketiminin %10’unun küçükbaş hayvanlardan sağlandığını söyleyerek, bu oranın %20’ye çıkarılması gerektiğini aktardı.

Lisanslı Depoculuk Geliştirilecek

Lisanslı Depoculuk GeliştirilecekLisanslı depoculuğun tarladan toplanan ürünün muhafaza edilmesi adına çok önemli olduğunu söyleyen Pakdemirli, bu alanın geliştirilmesi gerektiğini belirtti. Mevcut durumda lisanslı depo kapasitesinin 4,7 milyon ton olduğunu ve bu sayının 5,7 milyon tona çıkarılmasının hedeflendiğini açıkladı.

Türkiye’nin rekabetçi olduğu ürünlerin lisanslı depoculuğa taşınması gerektiğini ve bu yıl bu ürünler arasına kayısının da eklenebileceğini belirtti. Aile işletmelerinin gıda güvenliği açısından oldukça önem teşkil ettiğini, bu nedenle bu işletmelere pozitif ayrımcılık tanıyacaklarını açıkladı.

Yerli ve milli tohum konusunu da değinen Pakdemirli 2022 yılında sertifikalı tohum üretiminin 1,5 milyon tona çıkarılmasının hedeflendiğini açıkladı. Eylem planları kapsamında Türkiye’nin fidan ihraç eden bir ülke haline getirilmesinin de yer aldığını ve uluslararası fidan üretim merkezi haline gelmemiz gerektiğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum