Yatırım yapmaya başla!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Tarım Şurası Yönetmeliği” Yürürlüğe Girdi

Tarım Şurası’nın oluşumu, işleyişi ve görevleriyle çalışma usul ve esaslarında birtakım yenilikler yapıldı. Bu kapsamda, bakanlık tarafından Tarım Şurası Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından yürürlüğe girdi.
Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Tarım Şurası Yönetmeliği” Yürürlüğe Girdi

Bitkisel ve hayvansal üretim ile su ürünleri üretiminin geliştirilmesi, gıda üretimi, güvenliği ve güvenilirliğinin temini, tarımsal piyasaların düzenlenmesi ve doğanın korunmasını da kapsayan konularda Tarım Şurası tarafından birtakım çalışmalar yapılacak. Ayrıca Tarım Şurası’nın oluşumu, işleyişi ve görevleri ile çalışma usul-esaslarında değişikliğe gidildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Tarım Şurası Yönetmeliği’nin, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği öğrenildi. Yönetmelikte yer alan maddelere göre Şura; kırsal kalkınma, toprak, su kaynakları ve biyoçeşitliliğin korunması ile bu kaynakların sürdürülebilir kullanımı, bunun yanında çiftçinin örgütlenip bilinçlendirilmesi, tarımsal ve hayvansal üretimin planlanması, tarımsal desteklemelerin etkin olarak yönetimi gibi konuları içerecek.

Oldukça kapsamlı olacak Şura bunlarla birlikte tarımsal piyasalarda düzenleme, orman-mera yönetimi, doğanın korunması konularında çalışmalara ve stratejilere yardımcı olacak kararları barındıracak.

Şura Bunlarla Birlikte Tarımsal Piyasalarda Düzenleme Kararları BarındıracakŞura ayrıca istişari bir organ niteliğinde olarak görülüyor. Bünyesinde ise Bakanlığın çalışmaları ile ilgili diğer bakanlıkların, kurum ve kuruluşlarının üst düzey temsilcileri, üniversiteler, meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve özel sektör temsilcilerini bulunduracak. Edinilen bilgiye göre ise, Şura’ya Bakanlık birimlerinden ve Bakanlık tarafından belirlenecek yönetici ile ilgili personellerin katılımı olacak.

Bunlara ek olarak Şura’ya Tarım ve Orman Bakanı başkanlık edecek. Ayrıca Bakan tarafından belirlenen tarihte toplanacak. Açılışı yine Bakan tarafından yapılacak olmakla birlikte, Bakanın katılamadığı olası durumlarda toplantılar görevlendirilen Bakan Yardımcısı’nın başkanlığında yapılacak.

Katılım gösteren üyelerin oy birliği ile karar alınacak olan Şura’da oyların eşit çıkması durumunda Bakanın oyu doğrultusunda karar verilmiş sayılacak.

Oyların Eşit Çıkması Durumunda Bakanın Oyu Doğrultusunda Karar Verilmiş SayılacakBakan tarafından görevlendirilecek Bakan Yardımcısı başkanlığında, Tarım ve Orman Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Sekreteri, bir öğretim üyesi ve Bakanın uygun göreceği en fazla üç bakanlık personeli, Şura Yürütme Kurulu’nu oluşturacak. Ayrıca kurul, kararlarında oy birliğini esas alacak. Oy eşitliğinde başkanın oyu doğrultusunda karar verilecek.

Şura’nın gündeminde yer alan konularla ilgili çalışma belgeseli hazırlamak üzere çalışma grupları, Şura Yürütme Kurulu tarafından oluşturulacak. Çalışma grubunda yer alanlar, alanında uzman olan en az 10 kişiden oluşacak. Gruplar ilk toplantılarında başkan, başkan yardımcısı ve iki raportör belirleyecek. Bu seçim ise oy çokluğuna göre gerçekleştirilecek.

Bunlara ek olarak komisyonlar, çalışma gruplarında görev alan Şura üyeleriyle konuyla ilgili diğer Şura üyelerinden oluşacak, çalışmalarını ise ayrı ayrı sürdürecek.

Komisyonlar Çalışmalarını Ayrı Ayrı SürdürecekDiğer bir yandan benzer konularda çalışan gruplar, aynı komisyon altında, Şura Başkanlık Divanı tarafından birleştirilebilecek. Yürütülen çalışmalar esnasında gündemdeki konularla ilgili oluşturulan komisyonlar Şura Başkanlık Divanı tarafından ilan edilecek.

Alınan kararlar, toplantı sonunu izleyen en geç 6 ay içinde bakanlıkça yayınlanacak ve ilgili kişi, kurum ve kuruluşlara yollanacak. Ardından, Şura Genel Sekreterliği tarafından bir program hazırlanacak ve ilgili kuruluşların iş birliğiyle programa göre yapılan çalışmalar takip edilecek. Bu ise, yayımlanan kararlara dair uygulamaların izlenmesi amacıyla yapılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum