Yatırım yapmaya başla!

Yılın İlk Yarısında Tarım Sigortası Varlık Bedeli 28 Milyar Liraya Ulaştı

2018 yılının ilk yarısında, tüm tarım branşlarında, sigortalanan varlık bedelinin geçen yılın aynı dönemine göre %28 artışla, 28 milyar liraya ulaştığı belirtildi.
Yılın İlk Yarısında Tarım Sigortası Varlık Bedeli 28 Milyar Liraya Ulaştı

TARSİM tarafından derlenen bilgilere göre; 2018 yılının ilk yarısında tüm tarım sigortası alanlarında sigortalanan varlık bedelinin, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %28 artışla, 28 milyar liraya çıktığı bildirildi.

Son yıllarda küresel düzeyde yaşanan doğal afetlerin, Türkiye’yi de çok fazla etkilediği, bu nedenle sigortasız tarım faaliyetlerinin sürdürülmemesi gerektiği ifade edildi. Ayrıca dolu, sel, fırtına gibi doğal afetler sebebiyle ise 257 bin hasar ihbarı alındığı ortaya çıktı.

TARSİM’den yapılan açıklamada, üreticilerin tarım sigortasına olan ilgisinin arttığı bildirildi.

Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi‘nin yılın ilk yarısında büyüme gösterdiği, değişen iklim koşulları ve yaşanan doğal afetler sebebiyle bu alanda hayata geçirilen uygulamalar sayesinde, üreticinin duyduğu memnuniyetin ve tarım sigortasına ilgisinin arttığı belirtildi. Son yıllarda yaşanan afetler nedeniyle sigortasız tarım faaliyetlerinin bile bile lades olacağı ifade edildi.

Devletin üreticiye sağladığı prim desteğinin bazı branşlarda %67’ye kadar ulaştığı görüldü.

Devlet Destekli Tarım Sigortaları çerçevesinde her yıl yeni teminatların uygulamaya alındığı, üreticilere ödeme kolaylığı sağlandığı ve bu doğrultuda söz konusu portföyün istikrarlı bir şekilde büyüdüğü belirtildi. 2018 yılının ilk yarısında tarım sigortası kapsamında sigortalanan varlık bedelinin, 2017 yılının aynı dönemine kıyasla %28 artış gösterdiği bildirildi.

Bu artışla birlikte tarım sigortasında toplam varlık bedeli 28 milyar liraya ulaşırken, poliçe adedi 1,5 milyona, prim üretimi 1,6 milyar liraya, büyükbaş ve küçükbaş hayvanın adedi %35 artışla 1,6 milyona ulaştı. Bitkisel ürün sigortalarında, sigortalı alan 22 milyon dekara yükseldi.

Bu yıl tüm tarım sigortası branşlarında, 257 bin ihbar alındığı belirtildi.

Dolu, don, sel, fırtına ve su baskını gibi doğal afetlerle hasar gören ürünler için alınan toplam ihbar sayısı 257 bin oldu. En fazla ihbar alınan iller arasında; Malatya, Konya ve Manisa‘nın ilk sıralarda yer aldığı tespit edildi. Hasar dosyaları tamamlanan üreticilere Genel Şartlar, Tarife ve Talimatlar çerçevesinde 172 milyon lira ödeme yapıldığı ve önümüzdeki günlerde de poliçe bitiş tarihleri doğrultusunda 770 milyon liranın üzerinde ödeme yapılacağı söylendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum