Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Tarım ve Orman Bakanlığı 2007-2019’da Ar-Ge’ye 78 Milyon Liralık Bütçe Ayırdı

Son 13 yıl içinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Ar-Ge'ye yapılan harcama tutarının 78 milyon TL olduğu öğrenildi.
Tarım ve Orman Bakanlığı 2007-2019’da Ar-Ge’ye 78 Milyon Liralık Bütçe Ayırdı

Türkiye’nin Ar-Ge faaliyetlerine Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan harcama tutarları belirlendi. Buna göre bakanlık tarafından ülkemizin Ar-Ge harcamaları için 2007-2019’u kapsayan zaman diliminde toplamda 78 milyon liralık bütçe ayrıldı.

Tarımsal Ar-Ge projelerine verilen destekler içinde, söz konusu dönemde alınan 1896 başvurudan 433’ü destek kapsamındaydı. Sağlanan desteklerden 305 proje için sonuç alınırken, 128’inde ise hala çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sahip olduğu 48 araştırma enstitüsü ve kendi bünyesinde faaliyet gösteren 2665 çalışanıyla aktif bir Ar-Ge gücüne sahip olduğu biliniyor.

Bakanlık Aktif Ar-Ge Gücüne SahipBakanlık 2018 yılında Ar-Ge Destek Programı kapsamında 20 projeyi kabul etmiş ve bunlar için 2019 yılı bütçesinden 19 milyon lira kullanmıştı. Ayrıca araştırma enstitülerinin altyapıları özel sektör ve üniversitelerin kullanımı için açıldı. İhtiyaç duyulan Ar-Ge projeleri, belirlenen kuruluşlarla gerekli finansmanın sağlanmasını sağlayan gerçek ve tüzel kişilerle yapılan iş birliği ile yürütülüyor. Program destek kapsamında özel sektöre 21,4 milyon liralık destek sağlanıyor.

Türkiye genelindeki 32 farklı araştırma enstitüsünde olmak üzere ve kamu-özel sektör iş birliği ile 196 firma ve sivil toplum örgütüyle yürütülen ve 43,8 milyon lira toplam bütçesi bulunan 340 proje gerçekleştirildi. Öte yandan Ar-Ge faaliyetleri kapsamında bakanlık bünyesinde bulunan “tohum gen bankalarında” pek çok çalışmayan imza atılıyor.

Bunlar arasında bitkilerin tohum ve gen kaynaklarının sürekliliği, bunların bilimsel araştırmalarda kullanımı ve gelecek nesillere aktarımı, bitki kaynaklarının korunması ve muhafaza edilmesi gibi işlemler yer alıyor. Baz koleksiyonu meydana getiren tohum örnekleri gen bankalarında 100 yıl, aktif koleksiyonu meydana getiren tohum örnekleri ise 30 yıl canlı kalabiliyor. Durum böyle olunca 2019 yılından itibaren gen bankalarındaki materyallerin üretim yenileme programlarına verilen önem arttı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2004-2019 döneminde evcil hayvan ırk, tip ve hibritlerinden 64’ünün tescil edimini gerçekleştirdi.

Bakanlık 64 Evcil Hayvan Tescil Etti7 büyükbaş, 29 koyun, 6 keçi, 5 kanatlı, 3 ipek böceği, 3 arı, 1 tavşan, 3 köpek, 2 kedi ve 5 güvercin tescil edilen hayvan grupları arasında belirlendi. Bunun yanında Türkiye’de ilk kez su ürünlerinde 10 tür tescil edildi. Bugüne kadar tescil edimi gerçekleştirilen tarla bitkileri tohumculuğundaki çeşitlerin %40’ı bakanlık bünyesindeki araştırma enstitülerinde yapıldı.

Türkiye’de Ar-Ge faaliyetlerine verilen önem giderek artarken, son 111 yıl içinde araştırma enstitülerinin altyapılarında yenileme çalışmalarına gidildi ve gelişen teknolojiden ilham alan merkezler kazandırıldı. Bu amaç doğrultusunda 24 Ar-Ge ve inovasyon merkezi kurulurken, şu an çalışmaları devam eden 17 merkez olduğu öğrenildi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum