Yatırım yapmaya başla!

Tarım Kredi Kooperatifleri Perakende Mağaza Sayısını 500’e Çıkaracak

Tarım Kredi Kooperatifleri, ürünlerin üreticiden tüketiciye ulaştırılmasını sağlayan perakende mağaza sayısının, önümüzdeki iki yıl içinde 500’e çıkarmayı hedefliyor.
Tarım Kredi Kooperatifleri Perakende Mağaza Sayısını 500’e Çıkaracak

Tarım Kredi Kooperatifleri, 2017 yılında çiftçinin ürettiği ürünlerin doğrudan tüketiciye ulaştırılması amacıyla bir perakende mağaza açmıştı. Şu an 17 olan mağaza sayısının bu yıl sonunda 50’ye çıkarılması, önümüzdeki iki yıl içinde de 500’e ulaştırılması hedefleniyor.

Özellikle 2018 yılının yaz aylarından bu yana yaş sebze ve meyve fiyatlarında çok ciddi artış oldu. Tarlada çok ucuza satılan ürünler vatandaşın mutfağına girinceye kadar birçok el değiştirdiğinden, fiyatlar arasında uçurum denecek kadar fark yaşandı.

İşte bu gibi sorunların önüne geçebilmek amacıyla, aradaki komisyoncuların kaldırılıp, ürünlerin çiftçiden direkt tüketiciyle buluşturulması sağlanıyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Tarım Birlik MarketleriÇiftçinin ürettiği ürünleri doğrudan tüketiciye ulaştırmak için büyük çaba sarf ettiklerini söyleyen Poyraz, son yıllarda bu çalışmaları daha somut hale getirdiklerini belirtti. Bunun yanında tarladan aldıkları ürünleri tesislerde işledikten sonra tüketiciye uygun hale getirdiklerini anlattı.

Ayrıca alınan ürünleri daha eksik kapasiteyle çalışan sanayicilere teslim edip, daha sonra kendi belirledikleri standartlara uygun hale getirerek piyasaya sunduklarını açıkladı. 2018 yılında 20 bin ton buğdaydan makarna üretip, 30 bin domatesin ise salça haline getirildikten sonra tüketicinin kullanımına sunulduğunu hatırlattı.

2 yıl içinde açılacak olan 500 perakende mağazası, Anadolu’nun il ve ilçelerinde yayılım gösterecek.

500 Mağaza AçılacakŞu anda Tarım Kredi ürünlerinin 26 bin markette satıldığını söyleyen Poyraz, “Her köşede bir marketimiz olsun istemiyoruz ama her ilde bir marketimiz olsun, çiftçi ürettiği ürünü doğrudan doğruya tüketiciyle buluşturabilsin istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Açılacak olan marketlerde kendi birliklerinin yanında diğer kooperatiflerin ve kamu kuruluşlarının ürünlerinin de yer alacağını söyledi. Bu çalışmalara fazlasıyla özen gösterdiklerini dile getiren Poyraz, özellikle kadın kooperatiflerinin yaygınlaşması için büyük çaba sarf ettiklerini sözlerine ekledi.

Birlik olarak hem üreticinin hem de tüketicinin menfaatlerinin korumaya çalıştıklarını, her iki tarafın mağduriyet yaşamasına sebep olacak spekülasyonların önüne geçtiklerini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum