Yatırım yapmaya başla!

Tarım Kredi Kooperatifleri’nden Kıbrıs ile Sözleşmeli Üretim Modeli Önerisi

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, yem ve gübre konusunda Kıbrıs ile anlaşma yapılarak, o bölgede sözleşmeli üretim yapılabileceğini söyledi. Detaylar haberimizde…
Tarım Kredi Kooperatifleri’nden Kıbrıs ile Sözleşmeli Üretim Modeli Önerisi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile tarımsal alanda işbirliği yaptıklarını söyleyen Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, iklim ve toprak yapısı nedeniyle bu bölgede yılda iki ürün alınmasının mümkün olduğunu, bizim ithal etmek zorunda kaldığımız bazı ürünlerin sözleşmeli üretim modeliyle burada üretilebileceğini belirtti.

Kıbrıs’ta Tarım Kredi’nin muadili olan kuruluşla bir protokol imzalandığını dile getiren Poyraz, oradaki ürünlerin buraya taşınması için gerekli olan çalışmanın şu an gündemlerinin ilk sıralarında yer aldığını bildirdi.

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Çin’de ciddi bir potansiyel olduğunu ve bunu değerlendirebileceklerini anlattı.

Yurt dışında Çin’de fuarlara katıldıklarını, burada başta elektronik olmak üzere çok sayıda ürün aldığımızı anlatan Poyraz, Türkiye olarak satılabilecekler ürünler değerlendirildiğinde ilk sırada gıda ürünleri olduğunu dile getirdi.

Çin pazarlarını önemsediklerini, yapılan görüşmeler neticesinde çok güzel geri bildirimler aldıklarını anlattı. İran’daki gıda sanayicileriyle de protokol imzaladıklarını belirten Fahrettin Poyraz, esas olarak ihtiyaç duyulan ürünlerin verilmesi konusunda bazı ülkelerin öncelikli tutulduğunu ve bunların en başında KKTC’nin geldiğini belirtti.

Kıbrıs ile imzalanan protokol anlaşması çerçevesinde gübre, yem ve zirai ilaçla ilgili anlaşma yapıldığını bildirdi.

Amacın sadece o bölgeye ürün satmak olmadığını, oradaki ürünlerin de buraya taşınmasının gerektiğini aktaran Poyraz, Türkiye’de çok pahalı olan hellim peynirini örnek gösterdi. Tarım Kredi olarak Kıbrıs’ın peynirini alıp, market zincirlerine vererek tüketicilere ulaştıracaklarını anlattı.

KKTC’nin sulu tarıma geçmesi için tünel çalışması başlattığını ve gelecek yıldan itibaren geçileceğini söyleyen Poyraz; “Türkiye olarak yurt dışından ithal etmek zorunda kaldığımız birtakım ürünleri sözleşmeli üretim modeliyle burada ürettirebiliriz. Tohumu, ilacını ve gübresini veririz. Sonuçta bu ürünü yurt dışından alacağız, niye başka ülkeden alayım ki? Brezilya’dan buraya yem ham maddesi çekeceğime, KKTC’de üretimi söz konusuysa orada ürettiririm.” şeklinde açıklamada bulundu.

Diğer potansiyel ülkeler arasında gösterilen Azerbaycan’da ise ciddi sera yatırımlarının olduğunu ifade etti.

Azerbaycan petrol şirketi Socar ile ortaklık protokolü imzalama aşamasına geldiklerini dile getiren Poyraz, Azerbaycan’daki doğal gazın işlenip üreye dönüştürülmesinin ve Türkiye’ye getirilmesinin sağlanacağını kaydetti. Bu gelişmenin onlar açısından bir pazar bizim için ise bir tedarik noktası olarak değerlendirildiğini, yapılacak olan anlaşmanın her iki ülkenin de menfaatine olacağını anlattı. Kazakistan, Türkmenistan ve Özbekistan gibi ülkelerde de ciddi pazar olduğunu dile getiren Poyraz, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi Avrupa pazarlarının da hedefleri arasında olduğunu kaydetti.

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Hal Yasası’nın önümüzdeki aylarda meclis gündeminde olacağını söyledi.

Son dönemde artan gıda fiyatları konusuna değinen Binali Yıldırım; tedarik sistemimizin fireyi azaltacak yapıda olmadığını, ürünün %25’nin taşınma aşamasında kaybolduğunu, saklama sistemimiz ile ilgili de sorun yaşandığı için 4-5 gün içerisinde satılmaması halinde ziyan olduğunu anlattı.

Mevsim şartlarına bağlı olarak yetiştirilen ürün miktarının talebi karşılamadığını, iç piyasadaki miktarın azalmasına bağlı olarak fiyatların yükseldiğini belirtti. tarım ve gıdada Hollanda modelini örnek gösteren Yıldırım, Hal Yasası’nın önümüzdeki aylarda meclis kapanmadan ele alınacağını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum