Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarım Kredi Genel Müdürü: Market Fiyatlarında Herhangi Bir Artış Yok

Artan talep karşısında bazı firmalar fiyat yükseltirken, yetkililerden böyle bir durumun söz konusu olmadığı açıklaması geldi.
Tarım Kredi Genel Müdürü: Market Fiyatlarında Herhangi Bir Artış Yok
Son Güncelleme: 
Yorum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz gün Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasını duyurdu. Bu sabah ise hastanın bir yakınında da virüs testinin pozitif olduğunu açıkladı. Böylelikle ülkemizdeki, vaka sayısı 2’ye çıkmış oldu. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre şu an dünya genelinde toplamda 134.700 enfekte kişi sayısı bulunurken can kaybı 4973’e yükselmiş durumda.

Virüs olduğunun açıklanmasının ardından panik havasının başlaması ile birlikte halk marketlere akın etti. Başta sıvı sabun, ıslak mendil, kolonya, dezenfektan gibi kişisel temizlik ürünleri olmak üzere temel gıda maddelerine yoğun bir talep başladı.

Ancak bazı marketlerde ve online satış sitelerinde makarna ve kuru bakliyat gibi gıdalarda fiyat artışının yapılması üzerine Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’dan açıklama geldi.

Tarım Kredi Genel Müdürü marketlerdeki ürünlerin fiyatlarında herhangi bir artışın söz konusu olmadığını söyledi.

Fahrettin PoyrazFahrettin Poyraz piyasada talep yoğunluğu üzerine bazı firmaların fiyat artışı yaptığına dair gelen haberlere ilişkin açıklama yaptı. Böyle bir durumun söz konusu olmadığını ve kooperatif olarak temel amaçlarının vatandaşların ihtiyaç duyduğu ürünleri tedarik etmek olduğunu hatırlattı.

Türkiye‘nin en büyük çiftçi kuruluşu olduklarını ve bu ürünleri doğrudan tüketiciye ulaştırmak için çalıştıklarını kaydetti. Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüsü küresel salgın kategorisine almasının ardından temel gıda ürünlerinde manipülasyonlar yaşandığını belirten Poyraz, şu an için panik oluşturacak bir durum söz konusu olmadığına dikkat çekti.

Kurum olarak kendilerinin çiftçilerden yaş sebze, kuru üzüm, mısır, ayçiçeği, buğday, arpa gibi ürünler başta olmak üzere 300’e yakın tarımsal ürün alımı yaptıklarını açıkladı. Çiftçilerden alınan kaliteli ürünleri kendi tesislerinde işleyerek yine bünyelerindeki marketler ile 26 bine yakın markete ulaştırdıklarını anlattı.

Son günlerde fiyat artışına dair çıkan şikayetleri değerlendirdiklerini ve haksız fiyat artışını engellemek için sahada daha aktif olacaklarını vurguladı. Tarım Kredi’nin üretici ve tüketici arasında dengeleyici olduğunu söyleyen Poyraz, tüketicilere her zaman kaliteli ve uygun fiyatlı ürünler ulaştırma hedefi güttüklerini sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu