Yatırım yapmaya başla!

Tarımda Kalkınma için THY Gibi Milli Bir Markaya İhtiyaç Var!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, beş yıllık iş planının Ekim ayında açıklanacağını, tarımda katma değeri artırmak için Türk Hava Yolları gibi milli bir markaya ihtiyaç olduğunu söyledi.
Tarımda Kalkınma için THY Gibi Milli Bir Markaya İhtiyaç Var!

İzmir Ticaret Borsası’nda (İTB), sezonun ilk çekirdeksiz kuru üzüm ve kuru incirinin borsaya getirilmesi nedeniyle yapılan sembolik açık artırma töreninde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli; tarım ürünlerinin pazarlaması konusunda, Türk Hava Yolları gibi milli bir markaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Tarım borsacılığının geliştirilmesi ve ürünlerde ileriye dönük fiyatları yakalayabilen bir yapının uygulanması gerektiğini belirten Pakdemirli, sektörün geliştirilmesi adına önemli açıklamalar ve önerilerde bulundu.

Bakan Pakdemirli, tarım sigortaları kapsamında, çiftçiye destek yerine fiyat garantisi vermeyi önerdiğini söyledi.

Bu durumun, Türkiye’de derinliği olan bir borsanın olması halinde çok kolay bir şekilde yapılabileceğini belirten Pakdemirli, söz konusu durumun henüz tam anlamıyla gerçekleştirilemediği için ABD’deki borsaları kendimize örnek aldığımızı söyledi.

ABD borsalarındaki fiyat takibi hakkındaki planlarını ise; “Türkiye’deki fiyatlarla paralel giden fiyatlarsa, sürekli olarak tekrar eden fiyatlarsa biz bunları yurt dışı borsalarından getirip tarım sigortaları haline getirip çiftçiye de şunu diyeceğiz; senin fiyatın 10 lira, eğer 8 lira olursa aradaki 2 lira farkı ben sana ödeyeceğim” sözleriyle açıkladı.

Tarımda katma değeri ön plana çıkarmak için Türk Hava Yolları gibi milli bir markamızın olması gerektiğini söyledi.

Öncelikle markalara yatırım yapmamız gerektiğini belirten Pakdemirli, özellikle tarım gibi katma değeri az olan sektörlerdei devlet desteği olmadan markalaşmanın zor olduğunu, bu hususta THY gibi milli bir marka yaratarak, daha hızlı yol alınabileceğini ifade etti. Ürünlerimizin normal fiyatlarından daha fazlaya satılması gerektiğini ve bu konu üzerinde konuşulması gerektiğini sözlerine ekledi.

5 yıllık iş planının, Ekim ayında duyurulması düşünülüyor.

Bakanlık olarak iki ana görevleri bulunduğunu belirten Pakdemirli, ilk olarak üreticiyi enflasyona ezdirmemeyi, ikinci olarak ise tüketiciyi korumayı kendilerine amaç edindiklerini söyledi. Son olarak Sudan’daki tarım faaliyetleri konusuna da değinen Bekir Pakdemirli, oradaki halkın Türkiye’yi çok sevdiğini, kendilerinin de Sudan’ı Afrika’ya açılan bir kapı olarak gördüklerini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum