Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tarım Bakanlığı’ndan Tereyağı Kararı: İhracat Yasaklandı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan son karara göre, belirli ülkeler dışındaki bölgelere tereyağı ihracatı kısıtlandı.
Tarım Bakanlığı’ndan Tereyağı Kararı: İhracat Yasaklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Tarım ve Orman Bakanlığı, 81 ildeki müdürlüklere gönderdiği yazı ile tereyağı ihracatının yasaklandığını bildirdi. Yazı Dünya Gazetesi’nin tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım tarafından paylaşıldı.

Alınan karardan Kuzey Kıbrıs, Azerbaycan, Özerk Nahçıvan Cumhuriyeti ve Dahilde İşleme Rejimi (DİR) muaf tutulacak. Bu ülkelere tereyağı ihracatı sürdürülecek.

Bakanlıktan gönderilen yazıda, kararın ülkesel tereyağı arz güvenliğinin sağlanması, arz ve talep dengesinin korunması için alındığının altı çizildi. 2020’de dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi nedeniyle, tüm dünyada zayıflayan ticaret Türkiye ihracatına da yansımış, tereyağı ihracatında büyük kayıp yaşanmıştı.

Son dönemde ise rakamlarda iyileşme olduğu görülüyor. Geçen yılın ilk üç ayında 608 bin dolar seviyesine olan tereyağı ihracatı bu yılın aynı döneminde 34 milyon dolara kadar yükseldi.

TİM verilerine göre, 2022 Ocak’ta 9,7 milyon dolar, Şubat’ta 9,8 milyon dolar, Mart’ta 14,5 milyon dolarlık tereyağı ihracatı gerçekleştirildi.

Rusya ile Ukrayna arasında Şubat ayında başlayan savaş sonrası dünya genelinde enerji ve gıda fiyatlarında yükseliş meydana geldi. Bu durum ülkelerin açıkladığı yüksek enflasyon rakamlarına yansıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu