Yatırım yapmaya başla!

Tarım Bakanlığı’ndan Kırsala Yatırım Çağrısı!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yatırımcılara IPARD-II kapsamındaki desteklerden yararlanmaları ve kırsal alana yatırım yapmaları konusunda çağrıda bulundu.
Tarım Bakanlığı’ndan Kırsala Yatırım Çağrısı!

Ankara Ticaret Odasında (ATO) düzenlenen programa katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kırsal alanda faaliyet gösteren yatırımcılara IPARD-II kapsamındaki desteklerden yararlanma çağrısı yaptı.

Pakdemirli, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca yürütülen Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı-II (IPARD) 5. Başvuru Çağrısı’na ilişkin programda, 1,5 milyar liralık başvuru çağrısının devam ettiğini belirterek “Durmayın, beklemeyin, kırsalda yatırıma gelin.” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, önümüzdeki 4,5 yıllık seçimsiz süreçte ihracat ve üretime yönelik büyümeye odaklanacaklarını anlattı.

Yerel seçimlerin tamamlandığını, önümüzdeki süreçte yeni ekonomi programı kapsamında üretim ve ihracata yönelik büyümenin gerekliliğini aktaran Pakdemirli, bunu özellikle de tarım ve ormancılık alanlarında hayata geçirmemizi söyledi.

IPARD-II Programı 5. başvuru çağrısına 16 Şubat’ta çıktıklarını, toplamda 14 bin 500 projeye, 4 milyar lira hibe sağladıkları bilgisini verdi. Bu sayede kırsal alanlarda 10 milyar tutarında yatırım yapıldığını ve 60 bin yeni istihdam oluşturulduğunu dile getirdi.

Söz konusu hibeler sayesinde Ankara’ya 600 milyon liralık yatırım yapıldı.

Kırsal kesimdeki üreticinin her zaman yanında olduklarını söyleyen Pakdemirli, 5. başvuru çağrısı kapsamında 250 milyon euro, yani yaklaşık 1,5 milyar liralık hibe dağıttıklarını bildirdi. Yatırımcı peşinde olduklarını söyleyen Tarım Bakanı, iki ana grupta 9 alt sektördeki yatırımlara %40-70 arasında hibe sağlayacaklarını dile getirdi.

İşletme kurulumuna %40, tüzel kişilere ise %60 oranında destek verileceğini açıkladı. 1 Mayıs’ın başvurular için son gün olduğunu hatırlatan Pakdemirli, IPARD-II’nin diğer sektörlerinde de çağrıya çıkmayı planladıklarını, çağrı bütçesini daha sonra açıklayacağını dile getirdi.

Kırsal yaşam standartlarını yükseltmek ve tarıma dayalı sanayi geliştirilmek isteniyor.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran da söz konusu tarımsal desteklerden bahsederek, programın amacının tarımsal işletmeleri AB standartlarına ulaştırmak olduğunu ifade etti. Açıklana destekleme paketi ile et ve süt üreten tarımsal işletmelerin desteklenmesi, ürünlerin işlenip pazarlanması gibi hedeflerin konulduğunu, yerel ürünlerle mikro işletmelerin gelişmesine desteğin amaçlandığını açıkladı.

Tarım sektöründe gerekli olan dönüşümün tamamlanması ile ülkemizin her alanda verimli üretim yapacağını söyleyen Baran, turizm çeşidi olan kırsal kesimin de desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum