Yatırım yapmaya başla!

Gübrede İndirim Müjdesi Veren Bakanlık, Arpa ve Buğdayda Prim Desteğini Artırıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan çiftçinin yüzünü güldürecek iki müjde birden geldi. Kimyasal gübre fiyatları %15 indirilirken, arpa ve buğday desteği artırılacak.
Gübrede İndirim Müjdesi Veren Bakanlık, Arpa ve Buğdayda Prim Desteğini Artırıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan çiftçileri memnun edici haberler geldi. Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği‘nin en önemli tarımsal girdilerinden birinin kimyevi gübreler olduğu, bu alanda %15’lere varan indirim uygulanacağı müjdesi verildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gübre fiyatlarına ilişkin değerlendirmede bulunduğu basın toplantısında, aynı zamanda uzun zamandır artırılmayan arpa ve buğdayda prim desteğini de artıracaklarını açıkladı.

Son zamanlarda yaşanan kur artışını fırsata çevirmeye çalışanların etkisiyle, kimyasal gübre fiyatlarında artış meydana geldi.

Dünyadaki ekonomik dalgalanmalar ve kur üzerinden yapılan saldırılar neticesinde, bunu fırsata çevirmeye çalışan bir kesim olduğunu, bu nedenle de fiyatlarda ciddi artışlar yapıldığını kaydeden Pakdemirli, çiftçinin tarlasına gerekli miktarda gübre atamaması halinde verim alamayacağını söyledi.

Söz konusu artışların bir kısmının maliyet artışına bağlı olduğunu söyleyen Pakdemirli, bir yandan da spekülatif sebeplere bağlı olduğunu ekledi. Bu doğrultuda, Bakanlık olarak çiftçinin yanında olduklarını ve gereken desteklerini sağlayacaklarını dile getirdi.

Gübre fiyatlarında artış yapan firmaların yakın takibe alındığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çiftçimize sahip çıkacağız çağrısına uygun olarak hareket ettiklerini söyleyen Pakdemirli, gübre fiyatlarına aşırı zam yapan firmaların tespit edileceğini, üreticilerin girdilerini kolaylaştıracaklarını, çiftçinin üretiminin her aşamasında koordineli olarak yer alacaklarını dile getirdi.

Ülkemizde yıllık kimyasal gübre kullanımın yaklaşık 6 milyon ton olduğunu söyleyen Pakdemirli, Tarım Kredi’nin bu miktarın 2 milyon tonunu üreterek piyasaya sunduğunu, halihazırda gübre fiyatlarında uygulanan asgari indirimin %11,5 olduğunu, toplam indirimlerle birlikte, maliyet olarak çiftçilere 130 milyon lira doğrudan kaynak aktarmış olacaklarını dile getirdi.

Bir diğer gelişme ise uzun yıllardır artırılmayan arpa ve buğday prim desteklerinin yükseltileceği yönünde.

Şu an 5 kuruş olan prim desteğinin, 2019 yılında %100 artırılarak 10 kuruşa çıkarılacağını belirten Bakan Pakdemirli, önümüzdeki hasat döneminde çiftçilerin hiçbir şekilde mağdur olmasına izin vermeyeceklerini sözlerine ekledi. Arpa ve buğdayda dünya fiyatlarına paralel hareket edileceği, piyasaların ihtiyacı doğrultusunda üretileceği, halihazırda stokların yeterli olduğunu fakat gerekli görüldüğü takdirde takviye yapılacağını söyledi.

Buğday Emtiası Hakkında Fiyat Bilgisi Almak için Tıklayın

Fahiş fiyatlarda zam uygulayan stokçuları ve marketleri Ticaret Bakanlığı ile birlikte yakından takip ettiklerini belirten Pakdemirli, bu konuda vatandaşı mağdur etmemek adına sıkı bir çalışma içerisinde olduklarını, gerekirse söz konusu firmaların ifşa edileceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum