Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tarım Bakanı: Deprem Bölgesine 8,8 Milyar TL Destek Sağlandı

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, Adıyaman Valiliği'nde yaptığı konuşmada deprem bölgesinde yapılan tarım ve hayvancılıkla ilgili gelişmeleri anlattı.
Tarım Bakanı: Deprem Bölgesine 8,8 Milyar TL Destek Sağlandı
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Adıyaman Valiliğini ziyaret etti. Burada Vali Osman Varol ile görüşerek, Afet Koordinasyon Toplantısı’na katıldı. Orta ve uzun vadede tarımsal üretimin sürekliliğini sağlamak amacıyla güçlü destekleme ve tarımsal üretim planlaması hazırladıklarını açıkladı.

Depremin etkilediği 11 ilde 16 bin ton yem ve çiftlik hayvanlarının barınması için 16 bin 453 çadır dağıtıldığını söyleyen Yumaklı, afet bölgelerindeki sütleri toplayarak da çiftçilere destek olduklarını ifade etti.

Bakımı mümkün olmayan hayvanların Et ve Süt Kurumu tarafından alındığını, bu bölgede arıcılığın da çok önemli gelir kaynaklarından biri olduğuna dikkat çekti.

Konuşmasında, “10 bin 328 arıcımıza 5 bin 358 tonluk besleme şekeri dağıtımı oldu. Adıyaman’da ise 821 arıcımız için 280 tona yakın şekerin dağıtımı hızlıca yapıldı. O dönemde üreticilerimizin elinde hububat vardı, cins ayrımı yapmaksızın TMO vasıtasıyla alımı gerçekleştirildi.” şeklinde açıklamada bulundu.

Deprem Bölgesindeki Tüm Projeler Hibe Kapsamında

Deprem bölgesinde uygun bulunan bütün projelerin hibe desteği kapsamına alındığını söyleyen Yumaklı, türün üretiminde önde gelen Adıyaman’da üreticilerin zararlarının karşılanması için çaba harcadıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Deprem bölgesinde 8,8 milyar lira, Adıyaman’da ise yaklaşık 470 milyon lira civarında desteğin hızlıca ödenmesinin sağlandığını belirterek “Yine TARSİM sigortası yaptırmış olan üreticilerimizin tazminatlarının ivedilikle ödenmesini bu dönemde sağlamış olduk.” dedi.

Devlet Su İşleri’nin diğer tüm deprem bölgelerinde olduğu gibi Adıyaman’da da içme suyuyla ilgili yürüttüğü su kuyuları çalışmasının tamamlandığını açıkladı.

Üreticilerin 2023 yılı sezonuna yetişmeleri için depremden dolayı zarar gören sulama kanallarının da hazır hale getirildiğini belirtti. Deprem bölgelerinde tarımsal üretimin devamını sağlamak için tüm tedbirleri aldıklarını anlattı.

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında Adıyaman’a 21,3 milyon lira hibe desteği verdiklerini açıklayan Yumaklı, projeler için ilave 38 milyon liralık destek paketi hazırladıklarını açıkladı.

Genç girişimciler için başlatılan Uzman Eller Projesi kapsamında ise Adıyaman’da kabul ettikleri 33 projeye 9 milyon liraya yakın hibe desteği sağladıklarını, küçükbaş hayvanlarını kaybetmiş olan vatandaşlara, hayvanların tamamını bu ay sonunda vermiş olacaklarını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.