Paylaşım

Gıda ve Tarım Bakanı’ndan Çiftçiye Erken Destek Müjdesi!


 

Daha önceki yıllarda 6. ve 7. aylarda verilen tarımsal destek ödemeleri bu yıl Şubat ayında dağıtıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ödemelerin önümüzdeki yıl da erken yapılacağını duyurdu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, çiftçiye her yıl verilen tarımsal desteğin, bu yıl olduğu gibi 2019 yılında da erken ödeneceğini söyledi. Türkiye’nin verimli tarım arazilerine sahip olması ile dünyanın önemli gıda üretim merkezlerinden biri olduğunu söyleyen Fakıbaba, geçtiğimiz günlerde 4 milyona yaklaşan nadas alanının yeniden tarımsal üretime kazandırılması için çalışmalara başladıklarını duyurmuştu.

Ülkemizin yapılan teşvikler, verilen destekler, yürütülen projeler sayesinde 2017 tarımsal gayri safi hasılasının, bir önceki yıla göre %16,9 arttığını ve 188,6 milyar lira düzeyinde geldiğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile yapılan görüşme sonrasında, çiftçiye verilen desteğin tarihi değiştirildi.

Türkiye’nin tarım alanlarının daha iyi değerlendirilmesi için üretici ve tüketicilerle daha fazla işbirliği yapmak istediklerini söyleyen Ahmet Eşref Fakıbaba, bu anlamda her iki tarafı da düşündüklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile yapılan görülme sonrasında, çiftçiye ödenen tarımsal desteklemelerin tarihinde değişikliğe gidildiğini ifade etti. Buna göre; bu yıl Şubat ayında yapılan destek ödemelerinin, önümüzdeki yıl da aynı şekilde erken ödeneceğinin müjdesini verdi.

Daha önceki yıllarda Haziran ve Temmuz aylarında verilen tarımsal destek, bu yıl Şubat ayında dağıtıldı.

Bu konuda her gittiği yerde çiftçilerden memnuniyet sözleri duyduğunu söyleyen Fakıbaba, çok yoğun bir tempo içerisinde çalışmalarını sürdürdüklerini, bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşların temsilcileri ile bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunduklarını dile getirdi. Mümkün oldukça da üretici ile tüketiciyi yüz yüze getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Görevini en iyi şekilde yapmak istediğini söyleyen Bakan Fakıbaba, geçtiğimiz günlerde ise Örnek Köy Projesi‘nin ayrıntılarını bizlerle paylaşmıştı.

Her şehre 3 örnek köy ile hem tarımın gelişmesini hem de insanların yaşam standartlarının yükselmesini sağlamayı hedeflediklerini söyleyen Fakıbaba, bu tür konular için Cumhurbaşkanından ve Başbakandan sürekli talimat aldıklarını belirtti. Bu doğrultuda haftada en az 3 yere giderek çok yoğun bir şekilde çalıştıklarının altını çizdi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın