Yatırım yapmaya başla!

Hazine’ye Ait Tarım Arazilerinin Satışında Son Başvuru 16 Aralık!

2B taşınmazları ve Hazine malı olan tarım arazilerinin satışı için son başvuru tarihi 16 Aralık olurken, uygulamadan 157 bin kişinin yararlanması bekleniyor.
Hazine’ye Ait Tarım Arazilerinin Satışında Son Başvuru 16 Aralık!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 2B sınıfında yer alan taşınmazlar ile Hazine’ye ait tarım arazilerinin satışında son başvuru tarihi 16 Aralık olarak belirlendi. Vatandaş ile Hazine arasındaki mülkiyet sorununu çözmek amacıyla başlatılan uygulamadan daha fazla kişinin yararlanması için sürenin uzatıldığı bildirildi.

Çiftçilerin yıllardır kullandığı Hazine malı tarım arazileri, faizsiz ve 6 yıl vadeli olacak şekilde satılıyor.

2B TaşınmazlarıTemmuz ayında yayımlanan Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun gereğince, Hazine’ye ait arazilerin satışı için başvuru süresinin yıl sonuna kadar uzatıldığı açıklanmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 6292 sayılı Kanun uyarınca, Hazine’ye ait orman sınırları dışına çıkarılan taşınmazların hak sahiplerine satışı uygulamasının devam ettiğini bildirildi.

Bu haktan yararlanmak için son beş günün kaldığını hatırlatan yetkililer, tarım arazilerinin hak sahiplerine rayiç bedellerinin %50 aşağısında, 6 yıl vadeli faizsiz şekilde satıldığını açıkladı. Söz konusu uygulama kapsamında 2012 yılından bu zamana kadar 791.000 hak sahibine 556 bin 2B taşınmazının satıldığı belirtildi.

Bunların toplam değerinin 11,8 milyar TL olduğu belirtilirken, satış bedelinin 8,8 milyar lirasının tahsil edildiği açıklandı. 65.000 kişinin tarım arazilerinin satışından faydalandığı ve 51.000 tarım arazisinin 790 milyon TL bedelle satıldığı açıklandı. Yine bunun 350 milyon lirasının tahsil edildiği, geri kalanını taksitler halinde alınmaya devam ettiği kaydedildi.

Söz konusu düzenlemeden toplamda 157 bin vatandaşın daha yararlanması tahmin ediliyor. Bunların 27 bin tanesinin tarım arazilerinin satışı başvurusunu, 130 bininin ise 2B satışlarındaki süreleri kaçıranlar olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada söz konusu araziler için “Satış süresi içinde başvurmayanların, kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenlerin ve taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlerin başvuru ve ödeme süresi 16 Aralık’a kadar uzatıldı.” ifadesine yer verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum