Yatırım yapmaya başla!

Tarihin “Beşinci En Büyük Elması” Bulundu!

Güney Afrika’dan çıkartılan dev elmas, dünyanın en büyük 5. elması ilan edildi. İşte 910 karat ağırlığındaki değerli taş hakkındaki detaylar;
Tarihin “Beşinci En Büyük Elması” Bulundu!

Güney Afrika ülkelerinden Lesoto’dan çıkartılan dev elmas, sahip olduğu niteliklerle tüm dünyanın gündemine oturdu. Öyle ki 910 karatlık ağırlığıyla dünyanın en büyük 5. elması ilan edilen nadide taşı bulan mücevher şirketi Gem Diamonds’ın borsa değerinde gözle görülür artış yaşadı.

Tahmini değeri 40 milyon dolar olarak belirtilen elmas hakkında Gem Diamonds yetkilileri “bu tarihi bir keşif” açıklaması yaptı.

D sınıfı berrak elmasın hem niteliği hem de niceliğiyle nadide özelliklere sahip olduğu belirtildi.

Dünyanın En Büyük 5. Elması910 karat ağırlığında olan elmasın, geçtiğimiz günlerde 6 buçuk milyon dolara satılan Barış Elması’ndan çok daha büyük olması dikkat çekti. Yeri gelmişken; elmasların sınıflarına göre derecelendirildiği bilgisini de verelim.

Mesela; dünyanın en büyük elması The Art of Grisogono 163.41 karat ağırlığındaydı.

Dünyanın En Büyük 5. Elması 910 Karat AğırlığındaAncak şimdiye dek satılan en büyük renksiz elmas olarak ünlenen değerli taşın, günümüze dek keşfedilen en büyük 27. ham elmas niteliğine sahip olduğu da belirtilmişti. 910 karat ağırlığındaki söz konusu elmasın ise şimdiye dek bulunan en büyük beşinci elmas olduğu söylendi.

Gem Diamonds’ın Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre tarihin en büyük 5. elması bulundu.

Dev Elmas Lesoto'da BulunduVe bunun Gem Diamonds’ın yanı sıra şirket hissedarları, Lesoto’daki maden işçileri ve ortakları için de tarihi bir keşif olduğu dile getirildi. Henüz isimlendirilmeyen elmasın net değeri hakkında da bilgi verilmedi ancak nadir özelliklerdeki mücevherin değerinin 40 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Burada dünyanın en büyük ikinci elması Lesedi La Rona’nın 53 milyon dolara satıldığını hatırlatalım. 2015’te çıkartılan 1190 karatlık elmas, aynı sene 70 milyon dolarlık açılış fiyatına satılamamış, geçtiğimiz Eylül’de ise 53 milyon dolara bir mücevher şirketinin olmuştu. Yani Gem Diamonds’ın 910 karatlık elmasına biçilen 40 milyon dolarlık fiyat gayet makul görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum