Yatırım yapmaya başla!

Tarifeler Kârları Etkileyince Bazı Asyalı Şirketler Eve Dönmeye Karar Verdi

ABD-Çin arasındaki ticaret savaşında artırılan tarifeler, bazı Asyalı şirketlerin eve geri dönmesine neden oldu. Sebebi ise kârlılığı etkileyen tarifeler...
Tarifeler Kârları Etkileyince Bazı Asyalı Şirketler Eve Dönmeye Karar Verdi

ABD-Çin arasındaki ticaret savaşında giderek artan tarifeler, Asya’daki bazı şirketlerin üretim için evlerine geri dönmesine, fabrikalarını Çin’den uzaklaştırmasına neden oluyor.

Ülke dışı üretimden içeride üretime dönme eğilimi, şirketlerin Çin’den yapılan ithalattan daha yüksek ABD tarifeleri almaktan kaçınması için Japonya’ya ve Tayvan’daki sermaye makine ve elektronik sektörlerinde daha yaygın. Bu sonuç, 56 şirketin Nomura analizinde ortaya çıktı.

ABD ve Çin bir yıldan fazla bir süredir devame den ticaret anlaşmazlığında kilitlendi. Her iki taraf da birbirlerinin mallarına milyarlarca dolarlık gümrük vergisi uyguladı. İki ülke en son tarifeleri, Pazar günü yürürlüğe soktu.

Nomura raporu, bu ticaret çatışmasının bir sonucu olarak Tayvan’ın üretimi kendi ana üssüne geri döndüren şirketlerin büyük faydalanıcısı olduğunu gösterdi.

Fabrikalarını Kendi Evlerine Taşıyorlar

Fabrikalarını Kendi Evlerine TaşıyorlarŞubat 2019 tarihli South China Morning Post raporuna atıfta bulunan Nomura, bölgenin Ekonomik İşler Balanlığına göre; yaklaşık 40 Tayvanlı şirketin fabrikalarını Çin’den taşımak istediklerini belirtti.

Taipei, şirketleri eve geri çekmeyi amaçlayan “Invest Taiwan” girişimini desteklerken, program kapsamında şirketler yer değiştirme maliyetlerini karşılamak için düşük masraflı krediler başvurusu yapabiliyor.

Örneğin; Tayvanlı devre kartları üreticisi Flexium ve Quanta bilgisayarları eve taşınıyor. Dünyanın en büyük ikinci yonga üreticisi olan SK Hynix, bazı yonga modüllerinin üretimini Güney Kore’ye geri götürmek istiyor.

Japon şirketlerine gelince; Mitsubishi Electric, ABD merkezli takım tezgahlarının üretimini Çin’in Dalian kentindeki üretim üssünden Japonya’daki Nagoya’ya kaydırıyor.

Japan Times ve Asahi Shimbun’a atıfta bulunan Nomura, makine üreticileri Toshiba Machine ve Komatsu’nun da aynı hareketi planladıklarını söyledi.

Nomura iktisatçıları Sonal Varma ve Michael Loo, Çarşamba günü yayımlanan bir raporda, “Bu eğilimler, ticaretin değişmesi sonucu Asya’da görülen son ihracat farklılıkları ile tutarlı,” dedi.

Ekonomistler, artan işgücü maliyetlerinden endişe duyan Dell gibi şirketler de fabrikalarının Çin’den uzaklaşmasını hızlandırmak için ticaret anlaşmazlığının ortaya çıkmasını bir fırsat olarak gördüklerini söylediler.

Nomura; ABD ve Tayvanlı şirketleri, Çin’den üretimi kaydırmayı planlayan şirketlerin yarısından fazlasını oluşturduğunu belirtti. Rapor, ABD Başkanı Donald Trump’ın Amerikan şirketlerinin üretimlerini Çin’den çıkarma talebini takiben geldi.

Çin’den taşınmayı düşünen sektörlerin başında gelen elektroniğin ardından konfeksiyon, elektrikli teçhizat, ayakkabı ve çanta oldu. Nomura raporunda, “Sadece kısa vadede ticareti başka yöne kaydırma değil; orta vadeli üretimi başka yere kaydırma da başlamıştır. Ancak fabrikaların taşınmasına neden olan sadece tarifeler değildir,” ifadelerine yer verildi.

Nomura ekonomistleri, “Artan ticari gerilimler ve riski azaltma ihtiyacı Çin’den uzaklaşan üretim tehdidinde kilit bir neden olsa da bazı şirketler siber güvenlik risklerini bir sebep olarak belirtti,” dediler.

Ticaret Savaşından Yararlananlar

Ticaret Savaşından YararlananlarAsya’da tarife savaşından en fazla yararlanan ekonomiler çoğunlukla Vietnam, Tayvan ve Tayland oldu. Asya dışında ise Meksika göze çarpıyor.

Nomura analizine göre; Vietnam, hazır giyim ve dayanıklı tüketim ürünleri gibi düşük katma değerli sektörlerden ve elektronik gibi yüksek katma değerli sektörlerden şirketleri çeken tek ekonomi oldu.

Rapora göre; Meksika’nın yararı büyük ölçüde elektronik ve elektrikli ekipman sektörlerinde görüldü.

Tüm bu değişimlere rağmen Çin’in devasa pazarı hala dikkat edilmesi gereken bir güce sahip. Ekonomister, “Çin’in iç pazar büyüklüğü ve başka yerlerde sınırlı kapasitesi göz önüne alındığında, şirketlerin Çin’deki üretiminin büyük bir bölümünü korumasının birçok nedeni var,” ifadelerini kullandılar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum