Yatırım yapmaya başla!

Tarifelerin ABD Ekonomisine Etkisi Konusunda Farklı Yorumlar Yapılıyor

Ticaret savaşının genel ekonomiye ne kadar zarar verdiği, soruya cevap verene bağlı olarak değişiyor. İşte eski bir yönetim yetkilisinin açıklamaları;
Tarifelerin ABD Ekonomisine Etkisi Konusunda Farklı Yorumlar Yapılıyor

Tarife savaşı, işletme sahipleri ve çiftçiler için çok fazla endişe yarattı. Fakat genel ekonomiye ne kadar zarar verdiği sorusuna verilen cevaplar farklılık gösteriyor.

Borsa, Başkan Trump’ın yeni bir tarife turu tehdidi başlatmasıyla bu hafta ya sert giriş yaparken yönetime sadık kalanlar, ticaret savaşı hakkındaki endişelerin abartıldığı konusunda ısrar ediyor. Örneğin ABD Ticaret Temsilciliği için eski genel danışman olan Stephen Vaughn, Trump’ın tarife savaşlarının güçlü bir ABD ekonomisine zarar vermediğini savundu.

“Bana göre makroekonomik tablodan bakmalısınız” diyen Vaughn, düşük işsizlik oranı, neredeyse olmayan enflasyon, güçlü piyasalar ve güçlü ticaret rakamlarına işaret etti.

ABD Ticaret Temsilciliği için Eski Genel Danışman Tarife AçıklamasıBu yüzden politikaların çok iyi çalıştığını düşündüğünü ve başkanın bu yoldan gitmeye devam ettiğini savundu. Ne var ki yüzde 3.6 ile işsizlik rekor bir seviyenin altında olsa da işe alım hızı ve ekonomik büyüme yavaşlamıştı. İlaveten üçüncü çeyrekte GSYİH büyümesi ancak yüzde 2’yi aştı ve yılın son üç ayında daha da yavaşlaması bekleniyor. Üreticiler özellikle sert bir darbe aldı ki Michigan’daki fabrikalar yılın ilk dokuz ayında 4.000’den fazla iş kaybetti.

Wisconsin fabrikaları 7.000’den fazla işini kaybederken Pennsylvania, 7.400 ile ülkenin en büyük fabrika iş kayıplarını kaydetti.

ABD Ekonomisi Tarife Nasıl Etkileniyor ACF Industries (Amerikan Otomobil ve Dökümhanesi) Kasım ayında Milton’daki tren vagonu fabrikasından 148 kişiyi işten çıkarttığını duyurdu. Çalışanlardan bir tanesi verdiği bir demeçte, herkesin yıl sonuna kadar işten çıkmasını istediklerini belirterek 50’li yaşlarında olan adamlar için üzüldüğünü dile getirmişti.

Nihayetinde çoğu küresel tedarik zincirlerine ve sağlıklı ihracat pazarlarına bağlı olan fabrikalar ticaret savaşına karşı özellikle savunmasızlar. Çok daha büyük hizmet sektörü ise fabrikalara kıyasla daha yalıtımlı konumda. Başka bir zayıf nokta ise tarifelerin yanında kötü hava koşullarından da darbe yiyen çiftçilikti. Öyle ki Eylül ayında sona eren 12 aylık dönemde, çiftlik iflasları 2011’den bu yana %24 artışla en yüksek seviyesine yükseldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum