Yatırım yapmaya başla!

Tanzim Satışlarıyla Gıda Fiyatları Yarı Yarıya Düştü

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tanzim satışlarıyla gıda fiyatlarında %40-50 arasında düşüş olduğunu, bugünden itibaren kuru bakliyat satışlarının da başladığını söyledi.
Tanzim Satışlarıyla Gıda Fiyatları Yarı Yarıya Düştü

Gıda fiyatlarındaki aşırı artış sonrası alınan önlemler kapsamında başlatılan tanzim satışlarına ilişkin değerlendirme yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fiyatların ülke genelinde %40-50 arasında düştüğünü söyledi.

Bu noktada amaca ulaşıldığını belirten Bakan Pakdemirli, üretim alanında hayata geçirilecek yakın tarihli projelerden bahsetti. İlk etapta soğan, domates ve patates gibi sebze-meyvenin satışıyla başlanan noktalarda, bugün itibarıyla bakliyat satışının da başladığını duyurdu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’deki sera alanını iki katına çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Üretim kısmında çok daha fazla çalışmamız ve %50 oranında artırmamız gerektiğini söyleyen Pakdemirli, dünya genelinde Hal Yasası’nın örneklerinin incelendiğini anlattı. Sayısı çok fazla olan aracı sayısından kurtularak, üretici ile tüketicinin yaklaştırılmasının amaçlandığını söyledi.

Hal Yasası geldiğinde tüm sorunların çözüleceğine yönelik bir beklenti içerisine girilmemesi gerektiğini, bunun yanında ürün ve tüketiciyi yan yana getirecek programlar da yapılması gerektiğini dile getirdi. Bu kapsamda Perakende Yasası’nın da Hal Yasası’yla birlikte ele alınması gerektiğini aktardı.

Bakan Pakdemirli, üreticinin daha çok kazanacağı bir sistemi ortaya koymaya çalıştıklarını söyledi.

Halihazırda nakliye ve kasalama gibi maliyetlerin ortalama olarak sabit bir tutarı olduğunu, bu nedenle normalden daha fazla masraf edildiğini söyleyen bir yaklaşımın kabul edilmediğini belirten Pakdemirli, ihracat aşamasında bazı ürünlerin haklı yere, bazılarının ise haksız yere döndüğünü, bu konuda Rusya ile problemler yaşandığını anlattı.

İhracattan dönen ürünlerin yeniden kontrol edilerek, bir sorun varsa imha edildiğini dile getirdi. Zaten herhangi problem olduğunda bunu vatandaşın ALO 174 hattını arayarak şikayet ettiğini hatırlattı.

Yaklaşık 6 aydır et ithalatı yapılmadığını ve bugün itibarıyla ette hiçbir sorunumuz kalmadığını belirtti.

Et ve Süt Kurumu’nun yanında, gece gündüz hizmet veren üç zincir mağaza sayesinde vatandaşa ucuz kıyma ve kuşbaşı et ulaştırıldığını söyleyen Tarım ve Orman bakanı Bekir Pakdemirli, stoklarımızda 50 bin ton et olduğunu ifade etti. Gıda fiyatlarının düşürülmesi amacıyla başlatılan tanzim satışlarına bugünden itibaren bakliyatların da eklendiğini; nohudun 5,5 lira, mercimeğin 4,5 liradan satılmaya başlandığını söyledi.

Önümüzdeki haftadan sonra ise 5 kiloluk paketler halinde, 30 liradan pirinç satılacağını müjdeledi. Kenevir konusuna da değinen Pakdemirli, şu an 19 ilde ekimi yapıldığını, ekim çalışmalarını artırma kapsamında Sanayi Bakanlığı ile irtibat halinde olduklarını dile getirdi. Bu alanda katma değeri yurt dışına bırakmamamız gerektiğini belirterek, gerekirse tohum ithali yapılacağını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum