Yatırım yapmaya başla!

Perakendeciler Tanzim Satışların Marketlerde de Başlamasının Haksız Rekabete Yol Açacağını Savundu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin, tanzim satışların artık zincir marketlerde de yapılacağını duyurması üzerine, Türkiye Perakendeciler Federasyonu’ndan alınan kararın haksızlık olduğu yorumu geldi.
Perakendeciler Tanzim Satışların Marketlerde de Başlamasının Haksız Rekabete Yol Açacağını Savundu

Tanzim satışları Şubat ayının ilk haftasından itibaren bazı il ve noktalarda başladı. Hükümetin gıda enflasyonunu düşürmek amacıyla attığı bu adım sonrasında sebze ve meyve fiyatlarında gerileme oldu. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bugün yaptığı açıklamada artık tanzim satış noktalarının haricinde zincir marketlerde de tanzim satışlarının yapılacağını duyurdu. Ancak perakendecilerden bu durumun haksız rekabete yol açacağı yorumu geldi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, toplamda 16 bin şubede tanzim satış koşuluyla satış yapılacağını açıkladı.

İlk olarak Ankara ve İstanbul’da başlayan tanzim satışlar, yurdun tamamında uygulamaya konulacak. A101, Şok, BİM ve Migros gibi zincir marketlerde de vatandaş uygun fiyata sebze ve meyve alabilecekler. Bakan Pakdemirli, mal tedarikini Tarım Kredi Kooperatifleri vasıtasıyla yapmaya başladıklarını söyledi.

İlk olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan tanzim satış noktalarında; domates, soğan, biber ve patlıcan gibi temel gıdaların yanında ıspanak, salatalık, kuru bakliyat gibi ürünler de satılmaya başlandı.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek, tanzim satışların büyük marketlerde de başlamasının haksız rekabete yol açacağını belirtti.

Yerel marketlerin zaten zor durumda olduğunu, işletme giderlerini yetiştiremediklerini ve zarar ettiklerini ifade eden Altunbilek, alınan kararın olumsuz sonuçlara yol açacağını dile getirdi. “Haksızlık yapılıyor. Bizim şu an 400’ün üzerinde üyemiz, 10 bine yakın satış noktamız var yani üvey evlat değiliz.” diyen Altunbilek, alınan karardan üzüntü duyduklarını söyledi. Tanzim satışların seçimlerden sonra biteceğini düşündüklerini, sadece büyüklerin desteklenmesinin haksızlık olduğunu ve bu nedenle kararın gözden geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan da haksız rekabet olacağını düşünenlerden.

Fiyatların normalde dönmesi halinde tanzim satışların yeniden ele alınacağını düşündüklerini aktaran Tavşan, satışların bu şekilde devam etmesinin esnafla ve bu işi yapan paydaşlar arasında haksız rekabete yol açacağını söyledi.

Tarım Bakanlığı’nın aldığı kararla esnafın bir rekabet ortamına sokulduğunu dile getiren Tavşan, sözlerini büyüklerin küçükleri ezmesi gibi bir ortamın yaratılmaması gerektiği şeklinde sürdürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum