Yatırım yapmaya başla!

Fiyatları Düşürmeye Yönelik Başlatılan Tanzim Satışları 2,5 Ay Sürecek

Tanzim satışlarına İstanbul Taksim’de de başlanırken, Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz satışlarda 2,5 aylık bir planlama yaptıklarını söyledi.
Fiyatları Düşürmeye Yönelik Başlatılan Tanzim Satışları 2,5 Ay Sürecek

Son dönemlerde meyve sebze fiyatlarındaki aşırı yükselişin önüne geçmek amacıyla başlatılan tanzim satışları için iki buçuk aylık bir planlama olduğu bildirildi. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son günlerde Türkiye’ye bir oyun oynandığını, yaşadığımız durumun bir gıda terörü olduğunu ve bunu hep birlikte aşacağımızı söyledi.

İlk etapta İstanbul ve Ankara’da başlatılan tanzim satışlarında vatandaşın bütçesine uygun sebze-meyve satılmaya başlandı. Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan temizlik maddelerinin ve mercimek, nohut, fasulye gibi bakliyat ürünlerinin de bu noktalarda satılacağını duyurdu.

Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, tanzim satışlarda 2,5 aylık bir planlama olduğunu bildirdi.

Dün Ankara Keçiören’deki açılan tanzim satış noktasını gezen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fiyatlarda kayda değer oranda düşüş olana kadar bu uygulamanın devam edeceğini, gerekli görülürse de kalıcı hale getirileceğini söyledi.

Aracı sayısının çok fazla olduğunu ve bu satış noktalarında üreticiden tüketiciye ürün sunmayı amaçladıklarını belirten Pakdemirli, internetten alışveriş yapılmasına imkan sağlayacak bir proje sunduğunu söyledi. Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, bazı marketlerde patates ve soğanın 2 liradan satılmaya başlandığını ve fiyatlarda gözle görülür gevşeme olduğunu belirtti.

Fahrettin Poyraz, tüketicinin mutfağında kullandığı her ürünü kooperatif olarak piyasaya sunmak istediklerini aktardı.

Poyraz, tarım ürünlerinde dönemsel fiyat artışlarının beklenen bir durum olduğunu, olumsuz hava şartlarının etkisiyle de daha da artış gösterdiğini söyledi. Ancak seçim atmosferinin de etkisiyle fiyat artışlarının beklenenin üzerinde gerçekleştiğini vurgulayan Poyraz, doğrudan üreticiden aldıkları ürünleri İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerine teslim ettiklerini, Ankara, İzmir, Mersin, Antalya ve Sakarya olmak üzere 5 bölgeden alım yaptıklarını belirtti.

Sahadaki 50 personel ile 7 gün 24 saat çalıştıklarını, fiyatları yükselten fırsatçılara imkan vermeyeceklerini kaydetti. Tanzim satış noktalarında satılan ürünlerin kalite açısından pazar ürünlerinden farklı olmadığını söyleyerek, kamuoyunda söz konusu çalışmanın bir seçim kampanyası olduğuna yönelik çıkan iddialara da cevap verdi. “Tanzim satışta 2,5 aylık planlamamız var. Örtü altı üretimin yanı sıra açık alanlardaki ürünler de piyasaya girdiğinde fiyatlarda ürün bolluğundan kaynaklanan bir gevşeme olacak” diyen Poyraz, çalışmanın daha şimdiden olumlu sonuçlarının alınmaya başlandığını belirtti.

İstanbul’da Gezi Parkı’nın Taksim Meydanı tarafında açılan tanzim noktalarında da satışlar başladı.

Dün Gaziosmanpaşa’da açılan tanzim satış noktaları bugün Taksim’de de faaliyete geçti. İlk etapta bu sayının 50’ye ulaşması planlanıyor. Sabahın erken saatlerinde belediyenin araçlarıyla getirilen ürünler tezgahlara yerleştirilirken, uygun fiyata alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar da günün ilk ışıklarından itibaren uzun kuyruklar oluşturdu. Uygulamadan çok memnun olduklarını söyleyen vatandaşlar, fiyatların tıpkı yaz aylarındaki gibi olduğunu, normalde 70-80 lira ile yapılabilecek alışverişin 25-30 lira ile yapabildiklerini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum