Yatırım yapmaya başla!

TANAP’tan Türkiye’ye 1 Yılda Gelen Gaz Miktarı 1,8 Milyar Metreküpü Buldu

Azeri gazını Türkiye ve Avrupa’ya iletecek olan TANAP’ın 12 Haziran 2018’deki resmi açılış töreninin üzerinden 1 yıl geçti. Bu süre içerisinde Türkiye’ye gelen gaz miktarı ise 1,8 milyar metreküp oldu. Detaylar aşağıda;
TANAP’tan Türkiye’ye 1 Yılda Gelen Gaz Miktarı 1,8 Milyar Metreküpü Buldu

Azeri gazını Türkiye ve Avrupa’ya iletecek olan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) 12 Haziran 2018’de resmi bir törenle açılmıştı. Açılışın üzerinden geçen 1 yılda TANAP Türkiye’ye 1,8 milyar metreküp gaz ulaştırdı.

TANAP’ta ilk adım, Türkiye ve Azerbaycan arasında 24 Aralık 2011 tarihinde imzalanan mutabakat zaptı ile gerçekleştirildi. Ardından bu kapsamda Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) tarafından TANAP Doğalgaz İletim AŞ kuruldu. TANAP’ın tasarımı, inşaatı ve işletilmesini tamamlamak üzere şirkete proje sahibi yetkisi verildi.

Projenin hukuki altyapısı 26 Haziran 2012’de İstanbul’da Türkiye-Azerbaycan’ın imzaladığı hükümetler arası anlaşma ve “Ev Sahibi Hükümet Anlaşması” ile oluşturuldu.

TANAP Projesinin Hukuki Altyapısı Hükümetler Arası Anlaşma ile OluşturulduSözü edilen Ev Sahibi Hükümet Anlaşması, 10 Eylül 2014 tarihinde TBMM tarafından onay aldı. Toplam uzunluğu 3500 kilometre olan ve Güney Gaz Koridoru’nun en büyük bölümünü oluşturan 1850 kilometrelik dev boru hattının temel atma töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla 17 Mart 2015’te Kars’ta yapıldı.

TANAP’ın yolculuğu Türkiye-Gürcistan sınırında Ardahan’ın Posof ilçesine bağlı Türkgözü köyünde başlamıştı. Bu yolculuk Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 il ve 67 ilçeden geçip Türkiye-Yunanistan sınırında son buluyor.

Dev boru hattının toplam kapasitesi 16 milyar metreküp. Bununla birlikte Türkiye-Gürcistan sınırında başlayan ve Eskişehir çıkış istasyonuna ulaşan Faz 0 bölümünde ilk test gazı 23 Ocak 2018’de basıldı.

Dev Boru Hattının Toplam Kapasitesi 16 Milyar Metreküp Faz 0 bölümünün resmi açılışı ise 12 Haziran 2018’de Eskişehir’de resmi bir törenle yapılmış ve açılışa Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev katılmıştı. Yapılan resmi açılıştan sonra 30 Haziran’da ticari operasyon çalışmalarına başlandı.

Tüm bunlarla birlikte projenin en yoğun zamanında 13 bin kişi istihdam edildi ve 82 milyon adam/saat iş yapıldı. Katedilen yol ise 175 milyon kilometre olarak belirlendi. TANAP’ta Güney Gaz Koridoru’nun (SGC) %51, BOTAŞ’ın %30, BP’nin %12 ve SOCAR Türkiye’nin %7’lik hissesi bulunuyor.

Ayrıca TANAP’ın 110 metrelik Sakarya geçişi, Avrupa’nın en uzun nehir geçişli boru hattı projesi olarak kayıtlara geçti. Ayrıca dev boru hattı, yatırım maliyeti 40 milyar dolar olan Güney Gaz Koridoru Projesi’nin 7 milyar dolarlık bölümünü oluşturuyor.

TANAP’tan Türkiye’ye gelen gaz miktarının 2021’de 6 milyar metreküpü bulacağı öngörülüyor.

TANAP'tan Türkiye'ye Gelecek Gaz Miktarı 6 Milyar Metreküpü BulacakBununla birlikte geri kalan 10 milyar metreküp doğal gazın ise Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile Avrupa’ya gönderilmesi planlanıyor. TANAP, Türkiye-Yunanistan sınırında TAP ile birleşmesinin ardından Arnavutluk ve Adriyatik Denizi’ni aşarak İtalya’ya uzanacak.

Ayrıca Azeri gazının 2020 yılında Avrupa piyasalarına ulaşacağı da öngörülenler arasında. TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Türkiye-Azerbaycan iş birliğinin başarılı projelerinden olan TANAP’ı herhangi bir olumsuzluk yaşamadan, planlandığı zamanda tamamlamış olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Düzyol, uluslararası standartlara uygun olarak yürüttükleri faaliyetlerini planlanan biçimde ve proje takvimine uygun olarak gerçekleştirdiklerini belirtti.

TANAP Genel Müdürü Saltuk DüzyolAçıklamalarını sürdüren Düzyol ardından, “Türkiye’yi doğudan batıya geçen bin 850 kilometrelik güzergah boyunca çok farklı coğrafi ve iklim koşullarında çalışarak, geçtiğimiz her noktada insana ve çevreye saygı yaklaşımıyla büyük bir çalışmaya imza attık.” ifadelerini kaydetti.

Bunlarla birlikte Avrupa’ya gaz gönderimi için gereken Faz 1 bölümünün inşaasının da sona erdiğini ekleyen Düzyol, Faz 1’de bu yılın Nisan ayında başlanan hat dolumu çalışmalarında sona gelindiğini açıkladı. “Hat dolum gazının Haziran ayı ortasında Ölçüm İstasyonu 4’e ulaştırılması planlanıyor. Bu kısma ilişkin toplam ilerleme oranı %99 seviyesinde.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum