Yatırım yapmaya başla!

TANAP 1 Temmuz’dan İtibaren Azeri Gazını Avrupa’ya İletecek

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP), 1 Temmuz tarihinden itibaren Azerbaycan gazını Avrupa’ya iletebilecek duruma geldi. Böylelikle TANAP, Azeri gazını Türkiye ve Avrupa’ya ulaştırmada önemli bir rol oynayacak. Detaylar aşağıda;
TANAP 1 Temmuz’dan İtibaren Azeri Gazını Avrupa’ya İletecek

Güney Gaz Koridoru’nun en uzun halkası olarak bilinen ve 12 Haziran 2018’de resmi olarak açılan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP), bazı açıklamalarda bulundu. Buna göre, Ardahan’ın Posof ilçesinden Türkiye’ye giriş yapan ve 20 il, 67 ilçe ve 600 köyden geçtikten sonra Edirne’nin İpsala ilçesinden Avrupa’ya bağlanan 1850 kilometrelik boru hattının yapım aşaması sona erdi.

Dev proje TANAP, Türkiye-Gürcistan sınırında Ardahan ili Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlıyor ve Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçerek ve Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde son buluyor.

Açılışının üzerinden geçen 1 yılda Türkiye’ye 1,8 milyar metreküp gaz ulaştıran TANAP’ın 1 Temmuz gününden itibaren, Azerbaycan’ın Şah Deniz-2 sahasından çıkan doğal gazı Türkiye-Yunanistan sınırında Trans Adriyatik Doğal Gaz Boru Hattı’na (TAP) vermeye hazır duruma geldiği öğrenildi. TAP tarafından işlemlerin tamamlanması halinde, Azerbaycan gazı gelecek yıldan itibaren Avrupa pazarlarına aktarılabilecek.

TANAP, Türkiye-Yunanistan sınırında TAP ile birleşmekle birlikte Türkiye, Orta Doğu ve Avrupa’nın en uzun ve en geniş çaplı doğal gaz boru hattı unvanını aldı.

TANAP Türkiye Yunanistan Sınırında TAP ile BirleşiyorSOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, konuyla ilgili yaptığı açıklamada  Azerbaycan ve Türkiye kardeşliğinin en önemli projelerinden olan TANAP’tan Türkiye’ye gaz aktarımının ilk kez geçen yıl başlatıldığını hatırlattı. Ardından, “Bugün ise TANAP artık Avrupa’ya da doğal gazın teslim edilmesi için hazır vaziyettedir ve yalnızca TAP’daki çalışmaların tamamlanması beklenmektedir. Azerbaycan bugün bütün dünyaya tekrar göstermiştir ki; biz sadece yurt içinde değil, yurt dışında da büyük projeleri zamanında ve yüksek verimlilikle gerçekleştirme konusunda son derece başarılıyız.” ifadelerini kaydetti.

Öte yandan yapımı için yaklaşık 7 milyar dolarlık yatırım gözden çıkarılan TANAP’tan Türkiye’ye ticari gaz akışının 30 Haziran 2018 tarihinde başlandığı biliniyor. Ayrıca TANAP’ta SOCAR ile Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı’nın ortak girişimi olan Güney Gaz Koridoru AŞ’nin %51’lik hissesi bulunurken, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’nin %30, BP’nin %12 ve SOCAR Türkiye Enerji AŞ’nin de %7’lik hissesinin bulunduğu biliniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum