Yatırım yapmaya başla!

TANAP, Yunanistan Sınırındaki Boru Hattıyla Avrupa’ya Bağlanıyor

Bugün, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'nın (TANAP) Avrupa ile bağlantısı gerçekleştiriliyor.
TANAP, Yunanistan Sınırındaki Boru Hattıyla Avrupa’ya Bağlanıyor

7 milyar dolar yatırımlı Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı’na (TANAP) sevkiyatta yeni bir rota oluşturuldu. TANAP’ın Yunanistan sınırında bulunan Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile bugün Avrupa’ya bağlantısı oluşturulacak. O bölgedeki gerekli işlemler tamamlandıktan sonra TAP üzerinden Avrupa’ya gaz sevkiyatı için start verilecek. Söz konusu projenin hayata geçirilmesinden önce bir tören düzenlenecek.

Tören, Edirne’nin İpsala ilçesine bağlı Sarıcaali Köyü’ndeki TANAP MS4 Ölçüm İstasyonu’nda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla yapılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve ilgili ülkelerin enerji bakanları da törende yer alacak isimler olacak. Gerçekleştirilecek törenin ardından TANAP artık Avrupa’ya gaz sevk edebilecek.

TANAP projesinin ilk taslağı, Türkiye ve Azerbaycan arasında 24 Aralık 2011’de imzalanan mutabakat zaptı ile oluşturulmuştu. Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) tarafından TANAP Doğalgaz İletim A.Ş. kuruldu.

TANAP Proje TaslağıTANAP’ın tasarımı, inşası ve işletilmesi ile ilgili her türlü durumla proje sahibi olarak şirket ilgilendi. 26 Haziran 2012’de Türkiye ve Azerbaycan arasında İstanbul’da hükümetler arası imzalanan anlaşma ile “Ev Sahibi Hükümet Anlaşması” projeye ilişkin hukuki altyapının oluşumunu sağladı.

12 Haziran 2018’de Eskişehir’deki tören eşliğinde açılışı gerçekleştirilen TANAP’tan 2019’un Ekim ayı bitimiyle birlikte 3 milyar 180 milyon metreküplük gaz sevkiyatı gerçekleştirildi. Projenin ilk 1 yılında Türkiye’ye gelen gaz miktarı ise 1,8 milyar metreküp olarak ölçülmüştü.

Hattın toplam kapasitesi 16 milyar metreküp olarak biliniyor ve Türkiye’ye TANAP üzerinden taşınan gazın kısa zaman sonra 6 milyar metreküpe çıkarılması hedefleniyor. Geri kalan 10 milyar metreküplük doğal gazın ise TAP üzerinden Avrupa’ya yollanacağı düşünülüyor.

Doğal Gaz Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

TANAP projesinde %51’lik pay SOCAR ve Güney Gaz Koridoru A.Ş.’ye ait iken, %30 Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.’nin, %12 BP’nin ve %7 SOCAR Türkiye Enerji A.Ş.’nin payı bulunduğu öğrenildi. Hattın Türkiye-Gürcistan sınırında Ardahan’ın Posof ilçesine bağlı Türkgözü köyünde başlayan yolculuğu, 20 il ve 67 ilçenin ardından  Türkiye-Yunanistan sınırında bitiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum