Yatırım yapmaya başla!

Tamamı Otonom Sürüşlü Otomobiller Nasıl Sigortalanacak?

Bazı sigorta şirketleri merak edilen "otom araç sigortası" için hangi düzenlemelerin olacağını söyledi!
Tamamı Otonom Sürüşlü Otomobiller Nasıl Sigortalanacak?

Otonom araçlara olan tercihleri arttıkça sigorta şirketleri şimdiden nasıl bir politika izleyeceğine çalışıyor. Artış gösteren özerk sürüşlü araçların sayısal bazda, sonraki yıllarda daha da artacağı bir kesin. Elektrik motorlu araç teknolojisiyle eş zamanlı hareket eden oto pilotlu otomobiller için AEV (Otomatik ve Elektrikli Araçlar Yasası) yürürlüğe sokulmuştu.

Herkes “kendi kendine giden bir otomobil nasıl sigortalanır ki?” sorusunu sormaya başlamıştı. Nihayetinde farklı pozisyonlarda yaşanacak kazalar artık insan hatasından çıkmış olacaktı. O yüzden şimdiden bunun düzenlemesine ilişkin çalışmalar başlatılmış.

Otonom araçlar biraz daha yaygınlaştığında insanlar ellerini direksiyondan alacaklar!

Bahsettiğimiz özellik kamera, LIDAR sensöre bağlı olarak etrafı taradığı için kazaların birkaç sene içerisinde çok aza ineceği söyleniyor. İngiltere yasaları üzerine yapılan çalışmalar, ABD pazarında da büyük işin beklediğini gösteriyor.

Birleşik Krallık AXA Insurance UK yöneticisi David Williams, araç sahiplerinin karayolu trafik kurallarına uygun bir sigorta poliçesi satın alması için gerekli bir yapı üzerinde çalıştıklarını söylüyor.

Bazı işletmeciler iki türlü kullanılabilecek otonom araçlar için iki farklı poliçe hazırlanması gerektiğini söyleseler de, bunun fikir olarak uygun olmadığına karar verilmiş. Hem manuel hem de otomatik pilot için düşünülen bu hareketin “çok karmaşık” olacağına kanaat getirilmiş.

Williams: “Sigorta kendi şeklini koruyacak ancak bazı hataların faturası imalatçıya kesilecek”

Bunu söylemesindeki neden ise; otomatik pilotlu araçların bünyesinde üst düzey bir güvenlik önlemi olacak. Buna bağlı olarak herhangi bir yaralanmalı veya ölümlü kazalarda bunun üretici hatası olacağı, faturanın o tarafa kesileceği bildirildi. Elbette bu bilirkişilerin araştırması sonucunda varılacak bir sonuç.

AXA Insurance UK yöneticisi gelecekte trafik kaza sayılarının kesinlikle düşeceğini söylüyor. Günümüze göre daha az kaza talebi olacağından, bunun bir kısmını karşılama yine üreticilere düşecek.

Bireysel ve genel sigorta sorumlusu Nicolas Jeanmart, “Zorunlu üçüncü şahıs sorumluluk sigortasının, karayolu kullanıcılarının korunmasında iyi çalıştığı ve bunun bağlı ve özerk araçlar gibi devam eden teknolojik gelişmelere devam edeceği görüşünü taşıyoruz.  Paylaşılan araçlar söz konusu olduğunda bile, sigortanın mülk sahipleri arasında mı yoksa ortak olarak mı paylaşıldığına bakılmaksızın, aracın kendisinin hala sigortalı olması gerekiyor.” şeklinde açıklama yaptı.

NHTSA, kazaların %94’nün insan kaynaklı olduğunu söylüyor.

Otonom araçlara özel bir sigorta uygulanmayacak denilmesinden sonrasında, araçların kaza olasılıkları konuşuldu. 21. yüzyılda ortaya çıkan otonom araçlar, sürücü kontrolünde olan bir aracın da aslında hatasını kapatmış oluyor.

Otonom araçların dünya nüfusunun %50’sine hakim olduğunda, bundan ötürü manuel sürüşlü araçların da daha az kazaya maruz kalacağı anlamına geliyor.

Son olarak toparlayacak olursak; günümüz şartlarında henüz yaygınlaşmayan tam otonom araçlara farklı bir sigorta şekli düşünülmese de belki bundan 15 yıl sonra mecburi bir ayrı şekilde değerlendirileceği sonucuna varıyoruz.

Özerk sürüş araçların beslediği teknoloji sayesinde özerk sürüşe sahip olmayan araçlarında hatalarını kapatarak karşı tarafında zarar görmesi yüksek ölçüde durdurulacak. Konu hakkında sizin bir fikir veya düşünceniz var mı?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum