Yatırım yapmaya başla!

Talep Tarafına Odaklanmış Bir Petrol Pazarına Sahibiz

Petrol piyasası uzmanı Helima Croft, talep tarafına odaklanmış bir piyasa olduğunu söyledi.
Talep Tarafına Odaklanmış Bir Petrol Pazarına Sahibiz

RBC Capital Markets’in genel müdürü ve emtia stratejisti başkanı Helima Croft, petrolün Orta Doğu stresinin kırılmış bir barometresi ve gecikmeli bir göstergesi olduğunu söyledi. Pazartesi günü Abu Dabi Uluslararası Petrol Fuarı ve Konferansı’nda konuşan Croft, yatırımcıların arz yönlü riskleri hafife aldıklarının üzerini çizerek; “talep yönüne odaklanmış bir pazar var, tüm fikir Çin talebinin uçuurmdan atlayacağı yönünde” dedi.

Yakından izlenen petrol piyasası uzmanı bununla birlikte, Çin’in ham petrol ithalatının esnek olduğunu belirtti. Reuters’ın bildirdiğine göre Ekim ayında Çin’e yapılan ham petrol ithalatı bir önceki yıla göre yüzde 11.5 oranında artmıştı.

Diğer taraftan yatırımcıların, piyasaları büyük oranda etkileyen ABD-Çin ticaret anlaşmazlığı ve küresel ekonomik yavaşlama endişeleri devam ediyor.

Helima Croft Petrol Piyasası Açıklamaları Aynı zamanda, Orta Doğu’daki arz risklerini de başlarından savıyorlar. Onların, Orta Doğu’daki şeylere bakıp bunu daha önce gördüklerini düşündüklerini, hatta burada neredeyse hiç görülmemiş türden bir saldırıyla bile karşılaştıklarını hatırladıklarını aktardı. “İyi, bunun üstesinden gelebiliriz, ABD üretimine ve talep endişelerine sahibiz” diye düşündüklerinin üzerini çizdi.

ABD’nin İran’a yaptırımları göz önüne alındığında, mevcut petrol fiyatlarının şaşırtıcı olacağını savunan Croft; “piyasa basitçe ‘petrol içinde yüzüyoruz, fark etmez birileri her arz boşluğunu doldurabilir’ diyor” dedi. Helima Croft petrol piyasasını çevreleyen arz belirsizliği düşüncelerinin olduğunu da sözlerine ekledi.

“Orta Doğu’daki jeopolitik sorunların yanı sıra ABD başkanlığındaki herhangi bir potansiyel değişiklik de ABD’nin enerji ortamını ve ülkenin İran’ın nükleer programına yaklaşımını yeniden şekillendirebilir” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Reuters’in yakın tarihli bir araştırması, petrol fiyatlarının 2019 ve 2020 yıllarında baskı altında kalmasının beklendiğini ortaya koydu. Ekonomist ve analistlerin anketi, uluslararası Brent ham petrolünün 2019 yılında varil başına 64.16 dolar ve 2020’de varil başına 62.38 dolar olacağını öngördü. Bu arada petrol fiyatları, hafta sonu Hong Kong’da artan protestolar ve ticaret görüşmelerinde iyimserliğin azalması ile yaklaşık 7 haftanın en yükseğinden düştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum