Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Talepteki Düşüş Sürerken, Petrol 20 Dolar Bandında İstikrar Gösteriyor

Talebe ilişkin yaşanan gelişmeler, dün petrolü son 18 yılın en düşüğüne geriletmişti. Fiyatlar Perşembe günü de 20 dolar altında seyrediyor.
Talepteki Düşüş Sürerken, Petrol 20 Dolar Bandında İstikrar Gösteriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün etkileri dünya genelinde sürerken toplam ölü sayısı 137 binin üzerine çıktı. Sağlık sektörlerinin kapasitelerini zorladığı bugünlerde salgının kontrol alınması için büyük bir çaba sarf ediliyor. Ekonomilere de son derece negatif yansıyan bu durum, bir an evvel iyileşmeye başlanmasını gerekli kılıyor.

Özellikle petrol piyasasındaki olumsuzluk, fiyatlarda bir süredir görülen düşüşle birlikte etkisini sürdürüyor. Salgınla birlikte seyreden petrol talebindeki tarihi düşüşler, fiyatları kademeli olarak aşağı çekti. Dün Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) yayınladığı Nisan ayı raporunun ardından varili 19 dolara kadar gerilemişti. 2020 yılında günlük ortalama talebin 9,3 milyon varil azalacağı, rapordaki önemli detaylardandı.

Ham Petrol Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Petrol fiyatlarında görülen düşüşler, önü alınamaz bir boyuta ulaşmış görünüyor. Nisan ayının henüz başında bir makale yayınlayan IEA, petrol piyasasının tarihte daha önce görülmemiş bir şok yaşadığını açıkça belirtmişti. Burada da açıklandığı üzere, tarih boyunca pek çok olumsuzlukla karşılaşan sektör en yıkıcı darbeyi koronavirüsten yedi.

Fiyatlardaki düşüşü önlemek amacıyla alınan önlemlerin en kapsamlısı, OPEC+ VE G20 ülkeleri arasında yapılan günlük 10 milyon varillik üretim kısıntısı anlaşmasıydı. 1 Mayıs tarihinden itibaren geçerli olacak uygulamada, petroldeki kontrolsüz düşüşü durdurmak amaçlanmıştı. Kısa süreliğine toparlanan fiyatlar yeniden düşüşe yönelmişti. Zaten IEA’nın açıklamaları da üretim kısıntısının virüs yaralarını saramayacağı yönündeydi.

Petrol, Çarşamba Günü Ulaştığı 18 Yıl İçindeki En Düşük Seviyesine Yakın

Petrol 18 Yılın En Düşüğüne YakınKüresel petrol ihtiyacının ciddi bir bölümünü karşılayan en büyük petrol üreticileri arz kısma kararında uzlaşsa da, ne yazık ki fiyatlar normale dönemedi. Bu da salgın kaynaklı talep erimesinin korkutucu boyutlarda olduğunu bir kez daha gösterdi. Dün, 20 dolar altına inen petrol günü bu seviyelerden kapattı.

16 Nisan Ham Petrol Grafik
Kaynak: piyasa.paratic.com

Perşembe günü TSİ 12:20’de varil başına 20,31 dolardan alıcı bulan ham petrol, son 18 yılın en düşük seviyelerinde istikrarlı duruşunu koruyor. Şu saate kadar Brent tipi ham petrolde %5’in üzerinde düşüş görüldü ve fiyatları 28,25 dolar civarında seyretmeye başladı.

Peki, petrol neden bu kadar değer kaybetti? Koronavirüs dışında da etkileyen faktörler neler? İşte, yanıtı;

Petrol Fiyatları Neden Düştü?Öte yandan arz kısıntısının talepte meydana gelen azalmaları, ve buna bağlı olarak da fiyatların en dibi görmesini ne kadar engelleyeceği konusunda neredeyse kimse net fikre varmış görünmüyor. GCM Yatırım analistlerinin petrole ilişkin değerlendirmesinde ise seviyesinin 19,25 dolar civarında yatay duruşunu bozmadığı kaydedilmiş. Ayrıca virüs dolayısıyla gelen talep zayıflığının düşüşü tetikleyen en önemli unsur olmayı sürdürdüğü belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%