Yatırım yapmaya başla!

Takeaway.com ile 10 Milyar Dolarlık Birleşmede Anlaşan Just Eat Hisseleri Fırladı!

Avrupalı online gıda dağıtım şirketleri Takeaway.com ile Just Eat, 10 milyar dolar değerindeki birleşmeyle sektörü sallayacak anlaşma yaptı. Detaylar aşağıda;
Takeaway.com ile 10 Milyar Dolarlık Birleşmede Anlaşan Just Eat Hisseleri Fırladı!

Avrupalı online gıda dağıtım rakipleri Takeaway.com ile Just Eat, Pazartesi günü tamamı hisse senedi olan 8.2 milyar sterlin (10.1 milyar dolar) değerindeki anlaşmayla sektörün en büyük oyuncularından birini yaratmak için anlaştıklarını duyurdu.

Londra’da listelenen Just Eat’teki hissedarların her bir hisse için 0.09744 Takeaway.com hissesi alacağı, bunun da Just Eat hissesi başına 731 peni anlamına geleceği söylendi.

İki şirket bugünkü açıklamalarında, Just Eat hissedarlarının kombine grubun yüzde 52.2’sine, Takeaway.com’un da yüzde 47.8’ine sahip olacağını belirtti.

Takeaway.com Just Eat Birleşmesi Nitekim iki şirket 2018 yılında toplamda 7.3 milyar euro değerinde 360 milyon siparişe sahipti. Birleşik şirketlerin, İngiltere, Almanya, Hollanda ve Kanada da dahil olmak üzere dünyanın en büyük gıda dağıtım pazarlarının birçoğunda liderlik pozisyonuna sahip olacağı vurgulandı. Just Eat Başkanı Mike Evans’ın birleşik şirkete liderlik edeceği, Takeway.com CEO’su Jitse Groen’in firmada CEO’luk rolünü devam ettireceği aktarıldı.

İlaveten Takeaway.com ile Just Eat ortaklığından oluşacak yeni firmanın genel merkezinin Amsterdam’da kurulacağı kaydedildi.

Takeaway.com Just Eat Birleşmesi Genel Merkez Amsterdam Bu noktada Just Eat’in İngiltere’deki gıda dağıtım işinde lider konumda kabul edildiği ancak rakipleri Deliveroo ile Uber Eats’le bir mücadelede olduğu hatırlatıldı. Öyle ki İngiltere’nin rekabet gözlemcisi kısa süre önce Just Eat’in rakibi Deliveroo için yapılan Amazon yatırımlarını incelemeye başladığını açıklamıştı. Şirketlerin farklı olmaktan vazgeçmeleri ya da rekabet kurallarını ihlal edecek bir birleşme planlamaları gerekçeler olarak gösterilmişti.

Zaten Amazon’un sektöre girişi FTSE 100’deki Just Eat ile Alman Delivery Hero ve Hollandalı Takeaway.com’un hisselerinde düşüşe yol açmıştı. Bugünkü birleşme açıklamasının arkasından ise Just Eat’in hisseleri Londra’da yaklaşık yüzde 25 seviyesinde arttı.

Tüm bunların yanında anlaşmanın Just Eat’in Takeaway.com tarafından satın alınması olarak düzenlendiği ve Hollandalı firmanın bir teklif yapmak için 24 Ağustos’a kadar vaktinin olduğu bilgileri verildi. Yılın başlarında Just Eat, rakipleriyle birleşmesi için bir hissedar baskısı altına girmiş, firmanın yüzde 1.7’sine sahip olan aktivist hissedar Cat Rock Takeaway.com’la birleşme önermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum