Yatırım yapmaya başla!

Takasbank “Kişiden Kişiye Altın Transfer Sistemi” Hizmetini Başlattı

İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank) bugün itibariyle Kişiden Kişiye Altın Transfer Sistemi'ni müşterilerin hizmetine sundu. İşte detaylar;
Takasbank “Kişiden Kişiye Altın Transfer Sistemi” Hizmetini Başlattı

İnternet sitesinde yer alan açıklamaya göre; Takasbank tarafından yazılım ve sistem geliştirme yapılan ve bankaların katılımıyla işleyecek Kişiden Kişiye Altın Transfer Sistemi bugün itibariyle hizmet vermeye başladı. Dünyada bir ilk olan uygulama, Türkiye’nin küresel alanda bir altın merkezi olması yolunda atılan önemli bir adım oldu.

Sistem sayesinde Borsa İstanbul’un işlettiği saklama kasalarında bulunan altınlar EFT hızında transfer edilebilecek.

Altın EFT Gibi Transfer Edilecek

Yapılan açıklamada; “İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesi’nin en önemli bileşenlerinden biri olan bu sistem, ülkemizin global ölçekte bir altın merkezi olma hedefinde kilometre taşı özelliğine sahip olacak,” ifadelerine yer verildi. Faaliyet izninin ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından verildiği biliniyor.

Altın Piyasasında Yaşanan Dalgalanmalara Göz Atmak için Tıklayın!

Bu sistemle bankalardaki altın depo hesaplarının mobilite kazanacağı ve altının nakit ödeme aracı özelliğine kavuşacağı da belirtiliyor.

Altın Nakit Ödeme Aracı Özelliği

EFT işlemi yapar gibi gerçekleşecek altın transferleri, hem ülkemizde hem de dünyada bir ilk oldu. Bu sistem sayesinde yastık altı altınların, finansal sisteme kazandırılması konusunda da bir çözüm olabileceği düşünülüyor.

Altın fiyatlarındaki seyre bakacak olursak; gram bazında düşüş, ons bazında ise yükseliş yaşandığını görüyoruz.

Altın Gramı Düşüyor, Onsu Yükseliyor

Altının gram fiyatı, haftaya 194,27 liradan başlangıç yaptı ve ardından düşüşe geçti. Saat 10:45 sularında 193 liraya kadar geriledi. Şu dakikalarda ise yüzde 0,14 oranında eskide seyrediyor ve 193,65 liradan alıcı buluyor. Çeyrek altın ise 316,46 liradan alıcı bulurken, 309,29 liradan bozduruluyor. Cumhuriyet altını ise 1295 liradan alıcı buluyor.

Gram altının yukarı yönlü hareketlerini sürdürebilmesi için 192 lira üzerindeki seyrini koruması gerekiyor.

Gram Altın Yükselişi için 192 Lira Üzeri

GCM Menkul Kıymetler A.Ş. günlük altın yorumunda, gram altına yönelik kısa vadeli negatif fiyatlama davranışının gündemde yer alması için 192 seviyesin altında kalıcı hareketlere ihtiyacı olduğu ifade ediliyor. Bu durumda 190,45 lira başta olmak üzere 188,50 ve 186,50 desteklerine doğru ilerlemenin görülebileceğine dikkat çekiliyor. Yukarıda ise 194,35 başta olmak üzere 196,30 ve 198,30 lira seviyelerinin direnç olacağı belirtiliyor.

Uzmanların Günlük Gram ve Ons Altın Yorumları için Tıklayın!

Altın ons fiyatı ise haftaya 1240,95 dolardan başladı ve ardından yükselerek TSİ 09:00 sularında 1245 doları gördü.

Altın Onsu 1245 Dolar

Hafta kapanışını 1241 dolar sınırından yapan altın ons fiyatı, şu dakikalarda yüzde 0,27 oranında artıda seyrediyor ve 1244,88 dolardan işlem görüyor. Uzmanlar 1240 doları destek, 1245 doları ise direnç olarak yorumluyor. 1245 doların üzerinde kalması halinde bir sonraki direncin 1250 dolar olacağını söylüyorlar. 1240 doların aşağısında ise bir sonraki desteğin 1235,50 dolar olduğuna dikkat çekiyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum